Ebubekir Gizligider

Milletvekili, Avukat, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukukçu, avukat, siyaset adamı, milletvekili. 1979 yılında Nevşehir’de doğdu. Atatürk İlkokulu ve Nevşehir Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1997 yılında girdiği Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2001 yılında mezun oldu. Ak Parti’nin Nevşehir’de kuruluşundan beri parti bünyesinde çalışmalara katılarak; önce gençlik kolları siyasi ve hukuki işler başkanlığı, ardından 2004 – 2006 yılları arasında ise Ak Parti Gençlik Kolları Nevşehir İl Başkanlığı ve beraberinde, Ak Parti İl Yönetim ve Yürütme Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Bu dönemde Kapadokya Çevre ve Kalkınma Derneği, Nevşehir İnsan Haklarını Koruma Derneği gibi derneklerin kuruculuğunu yaptı. Parti faaliyetleri takdir topladı ve 2006 yılında yapılan Nevşehir Merkez İlçe seçimine geniş bir katılımla aday olarak gösterildi. 2006 yılında bir süredir bekleyen askerlik hizmetini ifa etmek için aktif siyasete ara verdi. Bingöl 49. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı bünyesinde hukuk danışmanı olarak askerlik hizmetini tamamladı. Birçok sivil platformda yer alan başta Ak Parti ve Nevşehir Barosu üyesi olan Av. Ebubekir Gizligider, 2002 yılından bugüne Nevşehir Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yaptı.

2011 genel seçimlerinde TBMM 24. Dönem Milletvekili olarak Meclise girdi. 24. Dönem AB Komisyonu , Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu ve Anayasa Komisyonu Üyesi olan Gizligider aynı zamanda Türkiye Bengladeş Dostluk Grubu başkanlığını yürüttü. Ak Parti'den 1 Kasım 2015'te 26. Dönem Nevşehir Milletvekili seçilerek TBMM'de yasama çalışmalarına devam etti. Evli olup, iki çocuğu bulunmaktadır.

KAYNAK: 26. Dönem Milletvekilleri – Nevşehir (akparti.org.tr, 27.05.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör