Halk müziği ses sanatçısı (D. 1947, Şanlıurfa – Ö. 13 Temmuz 2009, Şanlıurfa). Genç yaşlardan itibaren müziğe başlayarak genç yaşlarda müziğe ilgi duyan sıra gecesi ekipleriyle de ortak çalışmalar yapıyordu.

Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği dallarında çok sayıda plak ve kaseti bulunan Uyanık, ''Şanlıurfa Müzik ve Makam Geleneği''ni en iyi bilen ve kendine has üslubuyla dikkat çeken bir sanatçı olarak biliniyordu.

Tenekeci Mahmut (Güzelgöz) gibi önemli gazelhanlar ve sıra gecelerinde sanatını icra eden Uyanık, Şanlıurfalı birçok sanatçıya plak yapmış, bir dönem Kazancı Bedih ile (Yoluk) de program gerçekleştirmişti. 13 Temmuz 2009 günü geçirdiği kalp krizi sonrası tedavi gördüğü Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde vefat etti, Hasan Paşa Camii'nde kılınan öğle namazının ardından Harran Kapı Mezarlığı’nda toprağa verildi. Uyanık, evli ve beş çocuk babasıydı.

KAYNAK: Ses sanatçısı Abdullah Uyanık yaşamını yitirdi (haber7.com, 13 Temmuz 2009), Türkiye Kültür ve Sanat 2010 Yıllığı (2010).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör