Hatice Dudu Özkal

Milletvekili, Eğitimci, Siyasetçi

Eğitimci, siyasetçi, milletvekili. 1970 yılında Afyonkarahisar'da doğdu. 1992-2000 yılları arasında Afyon Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde meslek dersleri öğretmeni olarak görev yaptı. Afyonkarahisar AK Parti Kurucu Kadın Kolları İl Başkanı olarak aktif siyasete katıldı. 2003-2009 yılları arasında Afyonkarahisar Ak Parti Halkla İlişkiler Birim Başkanlığı görevini yürüttü. 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet tarihinde Afyonkarahisar’da İl Genel Meclisine ilk ve tek kadın üye olarak seçildi. İl Genel Meclisinde 1. Dönem AK Parti Grup Başkan vekilliği görevini üstlendi. İl Genel Meclisi Üyeliği görevimden dolayı; Zübeyde Hanım Kadın-Doğum ve Çocuk Hastanesi hasta hakları yönetim kurulu üyeliği, Ömer-Gecek –Gazlıgöl termal birlik yönetim kurulu üyeliği, çevre hizmet birliği yönetim kurulu üyeliği, köylere hizmet götürme birliği encümen üyeliği devam etmektedir.

Hatice Dudu Özkal, 2009’da yapılan il kongresiyle birlikte Afyonkarahisar Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyeliğini de sürdürmektedir. 2003 yılında Cedaw (Kadın Hakları İhlalleri ve Ayrımcılığa Son Verme Sözleşmesi)’ın sivil toplum kuruluşlarından istediği gölge rapor hazırlama komitesinde, Afyonkarahisar İl Temsilcisi olarak çalışmıştır. Başkent Kadın Platformu üyesidir. AGÜYAD (Afyon Güzel Yarınlar Derneği) adlı insan hakları derneği yönetim kurulu üyesi ve bu derneği temsilen Afyonkarahisar İl İnsan Hakları Kurulu, Kent konseyi kadın meclisi yürütme kurulu üyesidir.

Ak Parti'den 26. Dönem Afyonkarahisar Milletvekili seçilen Özkal, evli ve 3 çocuk annesidir. Orta düzeyde İngilizce, Arapça ve Osmanlıca biliyor.

KAYNAK: 26. Dönem Milletvekilleri – Afyonkarahisar (akparti.org.tr, 27.05.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör