Feyzullah Kıyıklık

Belediye Başkanı, Milletvekili, Yönetici, İlahiyatçı, Eğitimci, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
15 Mart, 1949
Eğitim
İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Hukukçu, kamu yöneticisi, siyasetçi, belediye başkanı, milletvekili. 1949 yılında Çorum'da doğdu.  Baba adı Rüşdü, anne adı Halime'dir. Çorum İmam Hatip Lisesi, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1971-72 yılları arasında Beyoğlu Müftülüğünde memur, 1972-74 yılları arasında Safranbolu Lisesinde öğretmenlik yaptı. 1974-1982 yılları arasında Galatasaray Lisesi'nde öğretmenlik yaparken, serbest avukatlık görevini de sürdürdü.

1983 yılında Refah Partisi İstanbul İl Yönetiminde görev alarak aktif siyasete başladı. Refah Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Çorum ve Bakırköy Belediye Başkan adaylığı ile İstanbul Milletvekili adayı oldu. 1992 yılında Bakırköy'den ayrılarak ilçe olan Bağcılar'da seçimleri kazanarak bu ilçenin ilk belediye başkanı oldu. Marmara Belediyeler Birliğinde Üyesi ve Başkan Vekilliği görevi ile birlikte 4 yerel seçimde de oylarını artırarak yaklaşık 15 yıl Bağcılar Belediye Başkanlığı görevini sürdürdü. Birlik Vakfı, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, ÇEKVA, Hukukçular Derneği ve ÖNDER Kurucu Üyesi, Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği Başkanvekili oldu.

23., 24., 25. ve 26. Dönemde Ak Parti’den İstanbul Milletvekili seçilen Feyzullah Kıyıklık, TBMM İç içişleri Komisyonu Üyeliği, Başkan Vekilliği ve Başkanlığı, TBMM Meclis Çevre Komisyonu Üyeliği, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu üyeliği,  Türkiye - Bosna Hersek Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı, AK Parti Disiplin Kurulu Üyeliği yaptı. İyi derecede Arapça, orta derecede İngilizce ve az derecede Farsça bilen Kıyıklık, evli ve 3 çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), 26. Dönem Milletvekilleri – İstanbul 3. Bölge (akparti.org.tr, 27.05.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör