Ünal Türkeş (Muğlalı)

Gazeteci, Araştırmacı, Yazar

Doğum
Ölüm
30 Eylül, 2017
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu

Gazeteci, araştırmacı-yazar, siyaset adamı (D. 1942, Turgutreis / Bodrum / Muğla – Ö. 30 Eylül 2017, Muğla). İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile aynı üniversitenin Basın Yayın Yüksek Okulunda okudu. İstanbul’da Yeni Gazete’de çalıştı. Muğla’ya dönerek 1973-83 yılları arasında Ak-Tur’da çalıştı.

1984’te Muğla Devrim gazetesine ortak oldu ve sahipliğini üstlendi. Muğla Atatürkçü Düşünce Derneği Kurucu başkanlığını yaptı. Türk Hava Kurumu Muğla Şubesi başkanlığında ve Genel Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. Muğla Gazeteciler Cemiyetinin kuruluşunda genel sekreterlik görevini üstlendi, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Onur Kurulu başkanlığına seçildi.

Üç dönen Muğla İl Genel Meclisinde çalıştı. Üç dönem CHP Merkez İlçe başkanlığı ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığı yaptı.

Muğla yöresinin toplum yapısı ve tarihi ile ilgili çalışmalarıyla tanındı.  1973, 1998, 2003 Muğla İl Yıllığının hazırlanmasına katkıda bulundu.

Muğla Devrim gazetesi sahibi araştırmacı-yazar ve siyaset adamı Ünal Türkeş, 30 Eylül 2017 günü tedavi için bulunduğu özel bir hastanede yaşamını yitirdi.

ESERLERİ:

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Monoğrafya Yerkesik, Kurtuluş Savaşında Muğla, Datça’da Kuva-yı Milliye, Muğlalı Şairler ve Yazarlar Antolojisi.

YAYINA HAZIRLAMA: Atatürk’ün Etrafındaki Muğlalılar, Muğla Basın Tarihi, Saatli Kule Caddesi (Muğla Şecereleri, Aile Yapıları), Muğla-Konya İlişkileri.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Ünal Türkeş Vefat Etti (İHA – milliyet.com.tr, 30 Eylül 2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör