Müzisyen, ses sanatçısı. 1969 yılında Diyarbakır’da doğdu. Kalabalık nüfuslu dar gelirli bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu Devriş Hasan ilkokulunda, Ortaokulu ve liseyi Gazi Lisesinde okudu. Eğitim hayatı sırasında medresede on iki ilim tahsil etti. Sarf, Nahv, Tefsir gibi dersler okudu. Medrese eğitimi sırasında Suriye’de de dersler aldı.

1989 yılında Diyarbakır Belediyesi Halk Müziği Korosunun sınavını kazanarak müzik hayatıma başladı. Aynı yıl TRT’nin açmış olduğu sınava girerek ses denetimi olurunu aldı ve katıldığı ses yarışmasında da birinci oldu. 1994 yılına kadar Diyarbakır Belediyesi Halk Müziği Korosunda solist olarak görev yaptı. 

Koronu şefi Arif Çelik yönetiminde süren müzik çalışmalarında Eşref Atay, İbrahim Macit gibi müzik adamlarıyla birlikte Diyarbakır Musikisi ile ilgili çalışmalarda yer aldı. Koro çalışmaları sırasında Kültür Bakanlığın açtığı sınavda başarılı olarak1994’te koro şefliğine getirildi. TRT Gap Tv ve TRT Gap Diyarbakır Radyosunda programlara katılarak İki yıl boyunca TRT Gap Tv’de “İlden İle Türkülerle” adlı programı yaptı. Ayrıca ulusal medya kanallarından Kanal 7, STV, TRT 1, TGRT, ATV, KANAL D ve yerel tv’lerde programlara çıktı. Diyarbakır Belediyesi Türk Halk Müziği korosu olarak Türkiye’nin bütün illerinde konser ve etkinliklere katıldı. Bu programlar ve konserler neticesinde ödüller aldı. TRT Ses Yarışmasında birincilik ödülü, Malatya Belediyesince düzenlenen Kaysı Festivalinde ödül aldı. TRT ile ortak yaptığı “Mehmetçik ile Elele” programı ile ödüller aldı. Kara Kuvvetleri tarafından kendisine “Kardeşlik Ödülü” verildi. 

İlk kez düzenlenen Kürtçe müzik programı yarışmasında TRT 6’ da sunuculuğu ve solistliğini yaptığı “Şox ü Şeng” programıyla Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen yılın Kürtçe program dalında birincilik ödülünü kazandı. Şu anda TRT 6’da yayınlanan edebiyat programı “Diwan” programında sunuculuk ve solistlik yapmakta, TRT Türkü ve TRT Gap Diyarbakır Radyosu ortak yapımı “Türkü Diyarı” adlı programda Koro Şefliği ve solistliğini sürdürmektedir. 

Diyarbakır kültür ve musikisine önemli katkılarda bulunan ve Diyarbakır için düzenlenen etkinliklerde solistlik yapan Ali Aktaş’ın, Diyarbakır türkülerinde oluşan “Diyarbakır Eyvan Geceleri” ve “Diyarbakır Velime Geceleri” adlı iki albümü bulunmaktadır. TRT Genel Müdürlüğünce hazırlanan “İl İl Türkiye” albümünde 6 solo türkü okuyarak Diyarbakır musikisine katkı sunmuştur. Ayrıca Kürtçe tasavvuf müziğini içeren “Medreseden Günümüze Kürt Müziği” ve Faqi adlı iki albümü vardır. Arapça, Farsça, Kürtçe ve Zazaca dillerini iyi derece bilmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör