Cengiz Gündoğdu (Erzurumlu)

Tasavvuf Araştırmacısı

Doğum
01 Şubat, 1965
Eğitim
Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi
Burç

Tasavvuf araştırmacısı. 1 Şubat 1965, Y. Katıklı köyü / Tortum / Erzurum doğumlu. Erzurum İmam Hatip Lisesi (1983), Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi (1989) mezunu. Çalışma hayatına 1989’da Diyanet İşleri görevlisi olarak Erzurum‘da başladı. 1994’te Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalına araştırma görevlisi olarak atandı. Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Tasavvufta Velâyet Kavramı” adlı tezle yüksek lisansını (1992) ve “Abdülmecîd-i Sivâsi, Hayatı, Eserleri ve Tasavvufî Görüşleri” adlı çalışmasıyla doktora (1997) çalışmasını tamamladı. 1998’de yardımcı doçent oldu. Çalışmalarını aynı kurumun Tasavvuf Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak sürdürdü.

Makaleleri, EKEV Akademi Dergisi, Kalem ve Onur, İkra, Dinî Araştırmalar, Türk Kültürü, İLAM Araştırma Dergisi, Tasavvuf, Yeni Türkiye, Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dergisi’nde yayımlandı. Türkler Ansiklopedisi’ne maddeler yazdı.

ESERLERİ:

Tasavvufta Velayet Kavramı (1992), Bir Türk Mutasavvıfı Abdülmecid Sivasî: Hayatı – Eserleri - Tasavvufi Görüşleri (2000).

HAKKINDA: Rüya Kılıç / Sivas’tan İstanbul’a Bir Tarikat Portresi: Şemsiyye ve Sivasiyye (Türkler Ansiklopedisi, 2002), H. İbrahim Şimşek / Mesnevîhân Bir Müceddidiyye Şeyhi: Neccârzâde Mustafa Rıza’nın Hayatı ve Tasavvufî Görüşleri (Tasavvuf, sayı: 14, Ocak-Haziran 2005).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör