Selahattin Demirtaş

Avukat, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
10 Nisan, 1973
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Hukukçu, serbest avukat, siyaset adamı, şair. 10 Nisan 1973, Palu / Elazığ doğumlu. Babasının adı Tahir,  annesinin adı Sadiye'dir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şube Başkanlığını (2006) yaptı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Şubesi üyeliklerinde bulundu.

Selahattin Demirtaş, TBMM XXIII. Dönem (22 Temmuz 2007-12 Haziran 2011) seçimlerinde bağımsız olarak Diyarbakır’dan milletvekili seçildi. Sonra Meclis’e giren bir kısım Doğu ve Güneydoğu milletvekilleri ile Demokratik Toplum Partisi (DTP) çatısı altında bir araya gelerek DTP Meclis Grubunu kurdular. Bu parti Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılınca bir süre bağımsız kaldı ve ardından Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)’ni kurarak onun çatısı arasında bir araya geldiler. BDP’nin 1 Şubat 2010 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurulunda Gültan Kışanak ile birlikte eşbaşkanlık seçimlerini kazandı. BDP'nin Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) katılması sürecinde Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP Eşbaşkanlığına seçilmiştir.

Demirtaş, Eylül 2010 tarihinde, 2006 yılında yaptığı bir konuşmasında Abdullah Öcalan hakkında “Kürt sorununun çözümünde rolü değerlendirilmeli” dediği için “terör örgütünün propagandasını yapmak”la suçlanıp yargılanarak 10 ay hapis cezasına çarptırıldı, ancak hükmün açıklanması geri bırakılarak 5 yıl boyunca denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulması kararlaştırıldı.

TBMM XXIV. Dönem (12 Haziran 2011) genel seçiminde, seçim barajını aşmak için yine bağımsız, ancak BDP’nin desteği ile Diyarbakır Milletvekili seçilerek Parlamento’ya girdi. 24. dönemde Hakkari’den, 25. ve 26. dönem İstanbul’dan HDP milletvekili seçilerek TBMM yasama çalışmalarına devam etti.

Selahattin Demirtaş, halen HDP İstanbul milletvekili olup, Figen Yüksekdağ ile birlikte Halkların Demokratik Partisi eşbaşkanlığını yürütmektedir. İyi düzeyde Zazaca, orta düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilen Demirtaş, evli ve 2 çocuk babasıdır. Seher adlı bir şiir kitabı vardır.

KAYNAK: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör