Güldal Akşit

Bakan, Milletvekili, Avukat, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
03 Aralık, 2021
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukukçu, avukat, politikacı, 22. ve 23 Dönem İstanbul Milletvekili, 58. Hükümet Turizm Bakanı, 59. Hükümet Devlet Bakan (D. 1960, Malatya – Ö 3 Aralık 2021, Ankara). Eski İçişleri Bakanlığı müsteşarı ve milletvekili Galip Demirel ve Sevim hanımın kızıdır. Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra bir süre serbest avukat olarak çalışma hayatına başladı.

14 Ağustos 2001’de kurulan AK Partinin kurucu üyeleri arasında yer aldı. 22. ve 23 Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. 58. Hükümette Turizm Bakanı, 59. Hükümette önce Turizm Bakanı, sonra Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. TBMM Anayasa Komisyonu Başkan Vekilliği yapan Akşit, 9 Nisan 2009 tarihinde TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığına seçildi. 12 Haziran 2011 tarihine kadar kurucu başkan olarak TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevini 2006 tarihinden itibaren Güldal Akşit, 8 Temmuz 2011 tarihinde AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevine başladı. Evli ve İngilizce bilmekteydi.

 

Vefatı:

 

Eski Devlet Bakanı, AK Parti Kurucu Üyesi Güldal Akşit, 3 Aralık 2021 günü 61 yaşında Ankara’da hayatını kaybetti. Akşit Ankara'da koronavirüs tedavisi görüyordu.

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Güldal Akşit, bir süre önce Ankara'da İbn-i Sina Hastanesi'nde tedavi altına alındı. AK Parti'nin kurucu üyelerinden olan Akşit, tedavi gördüğü hastanede bu sabah hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bakanımız, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız; yol arkadaşımız, dava ve çalışma arkadaşımız, Güldal Akşit Ablamızın hakkın rahmetine kavuştuğunu öğrendik. Güldal Ablamıza Allah'tan rahmet; ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı ali olsun inşallah" dedi.

 

Bakan Soylu Canlı Yayına Bağlandı: Bize Örnek Olmuştur

 

Bakan Soylu, CNN TÜRK yayınında "Koronavirüs tedavisi görüyordu ve entübe durumdaydı. Birlikte mesai arkadaşlığı yaptık, dava arkadaşımızdı. Birlikte önemli çalışmaların altına imza attık ve Bakanlık yaptığı dönemde de bir devlet ciddiyetini, ailesinden gelen üstün sadakati ülkemize sürekli olarak göstermiştir. Ortaya koyduğu bakış, şuur, sahiplenme ve meseleler konusundaki soğukkanlılığı bize örnek olmuştur. Allah rahmet eylesin, Allah mekanını cennet eylesin. Milletimize baş sağlığı dileklerimi iletiyorum. Bizim görev alanımızla ilgili de dönem dönem tembihleri o kadar güzel bir üslupla ifade ederdi ki... Nezaket, tavrı, anlayışı, yumuşak üslubu bizim için hangi ortam olursa olsun kendimize ait sorumluluğa iter. Gönül kırmazdı. Gönül kırmamanın zor olduğu bir yerde bunu başarmıştır" dedi.

KAYNAK: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Güldal Akşit yaşamını yitirdi (sozcu.com.tr, 03.12.2021), Eski Bakan Güldal Akşit hayatını kaybetti (ntv.com.tr, 03.12.2021), Acı haberi İçişleri Bakanı Soylu duyurdu! Güldal Akşit hayatını kaybetti (hurriyet.com, 03.12.2021).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör