Güldal Akşit

Bakan, Milletvekili, Avukat, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukukçu, avukat, politikacı, milletvekili, bakan. 1960’ta Malatya’da doğdu. Eski İçişleri Bakanlığı müsteşarı ve milletvekili Galip Demirel'in kızıdır. Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra bir süre serbest avukat olarak çalışma hayatına başladı.

14 Ağustos 2001’de kurulan AK Partinin kurucu üyeleri arasında yer aldı. 22. ve 23 Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. 58. Hükümette Turizm Bakanı, 59. Hükümette önce Turizm Bakanı, sonra Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. TBMM Anayasa Komisyonu Başkan Vekilliği yapan Akşit, 9 Nisan 2009 tarihinde TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığına seçildi. 12 Haziran 2011 tarihine kadar kurucu başkan olarak TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu.

AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevini 2006 tarihinden itibaren Güldal Akşit, 8 Temmuz 2011 tarihinde AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevine başladı. Evli ve İngilizce bilmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör