Ali İhsan Yavuz

Genel Başkan Yardımcısı, Milletvekili, Avukat, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
07 Temmuz, 1969
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Hukukçu, avukat, siyaset adamı, milletvekili, yazar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı. 7 Temmuz 1969’da Trabzon’un Yomra ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Sakarya Müftülüğünde çalıştı, serbest avukatlık yaptı.

Siyasete Ak Parti’de başladı. Partisinin Sakarya Merkez İlçe Kurucu Yönetim Kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı, Sakarya Merkez İlçe başkanlığı, Sakarya Adapazarı kurucu ilçe başkanlığı yaptı. Ak Parti’den 24. Dönem Sakarya milletvekili seçilerek meclise girdi.  TBMM Adalet Komisyonu Üyesi, Ak Parti Genel Merkez Seçim İşleri başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Ak Parti'den 24., 25., 26. ve 27. Dönem Sakarya Milletvekili seçilerek TBMM'de yasama çalışmalarına katıldı.

18.08.2018 günü Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 6. Olağan Büyük Kongresi sonrasında yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini belirledi. Buna göre, Ali İhsan Yavuz, Seçim İşleri Başkanlığı görevini Ahmet Sorgun'dan devraldı.

Hayırlısı Olsun (2017) adlı bir eseri de olan Ali İhsan Yavuz, Sakarya Şairler ve Yazarlar Derneği üyesidir. Az düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Yavuz, evli ve dört çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), 26. Dönem Milletvekilleri – Sakarya  (akparti.org.tr, 27.05.2016), AK Parti'de yeni MYK belli oldu... 9 yeni isim (hürriyet.com.tr, 18.08.2018).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör