Güneş Karabuda

Gazeteci, Yazar

Doğum

Gazeteci-yazar. 1933, İzmit doğumlu. Galatasaray Lisesi mezunu. Paris’te hukuk okudu. Aynı şehirde gazeteci ve foto muhabiri olarak çalıştı. 1958-60 yıllarında askerlik görevini Ankara’da Genel Kurmay Başkanlığında yaptı. 1961’den sonra, başta İsveç Televizyonu (STV) olmak üzere, değişik Avrupa ve Amerika TV’ lerine, dünyanın dört köşesinden sosyal, kültürel ve politik içerikli belgeseller hazırladı. 1970-72 yıllarında Şili’de Allende iktidarı sırasında İsveç Televizyonunun Latin Amerika temsilciliğini yaptı. Uzun yıllar Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinde çalıştı ve bu arada Vietnam Savaşı’nı görüntüledi. 1970’li yıllarda Afrika’da Zimbabwe (Rodezya), Mozambik, Gine-Bissau ve Botswana’nın bağımsızlıklarına kavuşmasına kamerası ile tanık oldu. Kırk yılı aşkın bir süre İsveç’te yaşadı.

“Karabuda’yı sıradan gazetecilerden, film yönetmenlerinden ayırdedici temel özellik, hem Endonezya’da komünist katliamı, hem Paris 68 Mayıs’ı, hem Mekke, hem Şili, hem Küba.. Kısacası her röportajda ortaya çıkıyor. Karabuda, özüne sözüne bağlı bir demokrat, dürüst bir solcu ve bu niteliklerini de esas olarak söylev ve pozlarıyla değil, mesleğini icra ederken temayüz ettiriyor.” (Ragıp Duran, Uzakların Ötesinde üzerine)

ESERLERİ:

Uzakların Ötesinde (1996), İndim Zaman Bahçesine (1998), Zaman Bahçesinden Portreler (2001), Zoraki Randevular Parkı Gezi Notları (2003).

HAKKINDA: Ragıp Duran / Güneş Karabuda’dan “İndim Zaman Bahçesine”, İsveçli bir Türk’ün Yerli Kareleri (Cumhuriyet Kitap, 22.10 1998) - Güneş Karabuda’dan “Uzakların Ötesinde” Karabuda Bis! (Cumhuriyet Kitap, 29.10.1998), Vitrindekiler (Cumhuriyet Kitap, 1.10.1998).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör