Ömer Mümtaz Bey

Milletvekili, Avukat, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
-
Ölüm
-

Hukukçu, avukat, siyaset adamı, milletvekili (1859, Kafkasya 1859 – Ö. 1925). Asıl mesleği avukatlıktır. 1859 yılında Kafkasya'da Adıge yöresinde doğdu. Tanbiy Hacı İsmail Bey'in oğludur. Büyük Çerkes sürgününde ailesiyle birlikte Osmanlı topraklarına göç ettikten sonra rüştiye (ortaokul) eğitimi gördü. İdari görevlerde bulundu. Osmanlı Mebuslar Meclisi'nin üçüncü devresinde Ankara milletvekili olarak görev yaptı (1914 -1918).

Mondros Silah Bırakışması ve Yunanlıların İzmir'e çıkması üzerine Anadolu ihtilali saflarında yer aldı. Sivas Kongresi'nde Heyet-i Temsiliye'ye üye seçildi. Hemşehrileri Kunduh Bekir Sami, Aşharuva Rauf (Orbay), Hakkı Behiç Beylerle birlikte bu ihtilal kurulunun en aktif üyelerinden biriydi. Son Osmanlı Mebuslar Meclisi'ne de Ankara'dan milletvekili seçildi. Meclisteki Kuvay-ı Milliye'yi destekleyen milletvekillerince "Felah-ı Vatan" grubu içinde yer aldı. İstanbul'un işgali ve meclisin dağılması üzerine Anadolu'ya geçerek Ankara'da toplanan TBMM'ne katıldı. 1.ve 2. dönemlerde Ankara milletvekili olarak görev yaptı (1920 - 1927). 1925 yılında öldü.

KAYNAK: Milliyet Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi (17. cilt, 1986), Ömer Mümtaz Bey (Tanbiy) (kafkasevi.com, 7.12.2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör