Remzi Oto

Psikiyatri Profesörü, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Çalışma Bölümü

Akademisyen, psikiyatri profesörü.. 1955'te Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde doğdu. Aslen Bitlis’ten Diyarbakır'a I. Dünya savaşı sırasında göç etmiş Bitlis eşrafından “Oto” ailesinin bir üyesidir İlköğrenimini Silvan’da, ortaöğrenimini Ergani/Dicle Öğretmen Lisesinde tamamladı. Üniversite eğitimini Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Çalışma bölümünde 1974-1979 yılları arasında tamamladı.1979 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana bilim dalında göreve başladı. "Psikiyatrik Hastaların Aile Yapısı" konulu doktora 1984 yılında tamamlayarak Doktor unvanını aldı. 1994 yılında Doçent, 1999 yılında Profesör oldu. Aynı zamanda hukukçu (Avukat) olan Prof. Dr. Remzi Oto, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1989 yılında mezun olmuş, aynı yıl avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak, avukatlık ruhsatnamesini almıştır.

Prof. Remzi Oto, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji-Sosyoloji bölümleri, Meslek yüksek okulları ve Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksek okulunda alanıyla ilgili dersleri sürdürmektedir.

Psikiyatrik hastaların aile yapısı, psikiyatrik hastalarda psiko-sosyal tedaviler, aile, çocuk ve gençlik sorunları konusunda kitap ve makaleleri bulunan Prof. Dr. Oto, 1996-2000 yılları arasında 1000 yataklı Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesinin üst düzey yöneticiliğini (Başmüdür) yaptı. 2006-2008 yılları arasında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı, Dicle Üniversitesi Senatosu üyeliği ve Dicle Üniversitesi Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini başarı ile tamamladı. Dicle Üniversitesi Psikolojik ve Sosyal Danışma, Araştırma ve Uygulama merkezinin kurucusu olup, halen merkezin müdürlüğünü yürütmektedir.

Kadın ve Aile Sağlığı, Erken Yaşta Evlilikler (Çocuk Gelinler), Sokakta Çalışan Çocukların Rehabilitasyonu ve Çocuk Suçluluğu konularında tamamlanmış ve sürdürülen projeleri vardır. Halen Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında Öğretim Üyesi olarak görevini sürdüren Prof. Dr. Remzi Oto, evli olup, üç oğul babasıdır.

HAKKINDA: Dicle Üniversitesi Bülteni (Sayı: 16, Şubat 1994, s. 39), Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, s. 480, 2. bas. 1997), Kendisinden alınan bilgiler (Eylül 2012), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör