Damar Arıkoğlu (Zamir Bey)

Milletvekili, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Ölüm
08 Nisan, 1969
Diğer İsimler
Zamir Bey

Siyaset adamı, I., II.,III., IV. Dönem Adana - V., VI. ve VII. Dönem Seyhan Milletvekili, anı yazarı (D. 1887, Adana  – Ö. 8 Nisan 1969, İstanbul). Asıl adı olan Zamir’i, Atatürk’ün buyruğuyla Damar olarak değiştirmiştir. Baba adı Süleyman, anne adı Elif.

İttihad ve Terakki Fırkası’nın Adana’daki yöneticileri arasında siyasi faaliyetlere katıldı. Adana’nın işgalinden sonra, 1915’te hakkında kovuşturma açılınca (1919) Konya’ya kaçtı, paraca destekleyerek bir Kuvay-ı Milliye müfrezesi oluşturdu. Kilikya savunmasına katıldı (1919).

 İttihâd ve Terakkî, Donanma, Fukara Perver Cemiyetleri Azası, Maârif İlk Tedrisat İdâre Heyeti Azası, Ziraat Odası Azası, İttihâd ve Terakkî Cemiyeti Merkez Heyeti Azası, Adana Vilâyeti Umûmî Meclis Azası, Şehit Ailelerine Yardım Cemiyeti Kurucusu, Kilikya Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti İdare Heyeti Azası olarak görev yaptı.

Cephedeyken TBMM’ye Adana milletvekili seçildi. (TBMM I., II.,III., IV. Dönem Adana (1920-1846), V., VI. ve VII. Dönem Seyhan Milletvekili olarak görev yaptı. I. Dönem İktisat Encümeni reisliği, III. Dönem Ziraat Encümeni reisliği, Müdâfaa-i Hukuk Grubu Üyeliği yaptı.

Evli ve 8 çocuk babasıydı. Anılarını 1961 yılında Hatıralarım adlı bir kitapta topladı.

Adı, Adana Yüreğir’de bir ilkokula verilmiştir.

KAYNAK: Milliyet Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi (1. cilt 1986), Adana’yı Adana Yapanlar; Damar Arıkoğlu (arkoglu.com.tr, 02.10.2012).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör