Ramazan Şenses

Ses Sanatçısı

Doğum
Eğitim
İstanbul Belediye Konservatuarı

Ses sanatçısı. 1928 yılında Diyarbakır’ın Çermik ilçesi Saray Mahallesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Çermik’te yapmış ve askere gidene kadar babasının berber dükkânında çalıştı. 1950’de Mardin’de askerliğini Jandarma olarak tamamladıktan sonra bir süre otel ve kıraathane çalıştırdı. İstanbul Radyosu’nun açtığı sınavı kazanarak 1954 yılında radyoya girdi. Radyo çalışmalarına devam ederken diğer yandan İstanbul Belediye Konservatuarına da eğitim görerek mesleki bilgisini artırmaya ve geliştirmeye çalıştı. Birçok plak yaptı, yurtiçinde ve yurtdışında konserler verdi. 1986 yılında emekli oldu.

Ramazan Şenses'in okuduğu Diyarbakır türkülerinden bazıları şunlardır: Su içemem destiden, Hangi bağın bağbanısan, Kundurama kum doldu, Kâr etmez âhım, Şeftaliyi şitil eyledim, Buradan bir atlı geçti.

KAYNAK: Ali Menteş / Diyarbakırlılar Rehberi (s. 160), Şevket Beysanoğlu / Diyarbakır Musiki Folkloru (Salih Turhan, Kubilay Dökmetaş ile, 1996, s. 194, 196, 198) - Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, s. 309, 2.bas. 1997), Vedat Güldoğan /  "Şenses, Ramazan" (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi, 2013), İhsan Işık / Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör