Ramazan Pertev

Kürdolog, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü

Yazar, Akademisyen. Kürt folkloru, Kürt kimliği ve çocuk edebiyatı alanlarında çalışan Ramazan Pertev, 1973 Eylül’ünde Diyarbakır Suriçi Kore mahallesinde doğmuştur. Ailesi Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Şorşup köyündendir. Kürt dili ve edebiyatı ile daha ilkokul yıllarından itibaren ilgili olmuş ve belli başlı klasik eserleri o dönem tanımıştır. Kürtçe yazmaya lise yıllarında başlayarak, o dönem bazı kısa hikâyeler kaleme almıştır.

İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamlamış, 1998 yılında Marmara Üniversitesi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünü bitirmiştir. Kürt dili ve edebiyatı alanında Mardin Artuklu Üniversitesinden yüksek lisans ve Kürdistan-Zakho Üniversitesinden doktora derecesine sahip olan Pertev fikirleri ve faaliyetlerinden dolayı defalarca soruşturma geçirmiş, bir dönem Diyarbakır ve İstanbul cezaevlerinde yatmıştır.

Dr. Pertev, uzun bir süre Mardin Artuklu Üniversitesi, Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nda Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı ve Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinde, Kürt Folkloru, Kürt Halk Edebiyatı ve Kürt Çocuk Edebiyatı derslerini vermiş olup bir dönem Bölüm başkanı ve Enstitü müdür yardımcısı olarak çalışmıştır. 2017 yılı başlarında bir grup arkadaşıyla beraber üniversiteden ihraç edilmiştir. Pertev, halen Fransa’da Rouen Üniversitesinde akademik çalışmalarına devam etmektedir.

 

Eserleri:

 

Zarok û Çîrok-Destpêka Pedagojiya Kurdî, Doz Yayınları, İstanbul, 2008, (Bu kitabın Farsça çevirisi “Kudek ve Qisse” adıyla 2016 yılında İran’da da yayınlanmıştır), Ferhenga Kerbelayî, Nûbihar Yayınları, İstanbul, 2012, Ji Destpêkê Heta Niha Folklora Kurdî (Kadri Yıldırım ve Mustafa Aslan’la beraber), Mardin Artuklu Ünv. Yayınları, Mardin, 2013, Kurdî (Kurmancî), Kurdî (Zazakî) 5-6-7 (komisyonla beraber), MEB Ders Kitapları, MEB Yayınları, Ankara, 2013-2016, 30 Günde Kürtçe, (Mikail Bülbül ve Çetin Taş’la beraber), Fono Yayınları, İstanbul, 2015, Kürtçe-Türkçe/Türkçe-Kürtçe Standart Sözlük-Ferhenga Standard a Kurdî-Tirkî / Tirkî Kurdî (Komisyonla beraber), Fono yayınları, Stenbol, 2015, Kürtçe-Türkçe/Türkçe-Kürtçe Cep Sözlüğü-Ferhenga Berîkê ya Kurdî-Tirkî / Tirkî Kurdî (Mikail Bülbül’le beraber), Fono Yayınları, Stenbol, 2015, Edebiyata Kurdî ya Gelêrî, Avesta Yayınevi, İstanbul, 2015, Folklor û Nasnameya Kurdî ya Neteweyî, Avesta Yayınevi, İstanbul, 2018.

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) - Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014), Kendisinden alınan ek bilgiler (2014, 2017), İhsan Işık /  Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör