Bahri Yüzlüer

Türk Sanat Müziği Bestecisi, Türk Sanat Müziği Sanatçısı, Müzisyen

Doğum
10 Ekim, 1936
Eğitim
İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Müziği Bölümü
Burç

Müzisyen, Türk Sanat Müziği ses sanatçısı, besteci. 10 Ekim 1936 tarihinde Tekirdağ’da doğdu. Babası Rahmi Bey, bugün sınırlarımızın dışında kalan Üsküp’te, Dernek adıyla anılan bir aileden ve Birinci Dünya Harbinde Irak cephesinde savaşan Osmancık Taburu gazilerindendir. Annesi Huriye Hanım Tekirdağ ili Evciler köyünden çiftçi bir ailenin kızıdır.

Bahri Yüzlüer, ilk musiki bilgilerini, İsmet Alpaslan ve Feriha Tunceli’den aldı. İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Müziği Bölümünden 1 965’te mezun oldu. Altı yıllık eğitim süresinde Şefik Gürmeriç, Nevzad Atlığ, Münir Nureddin Selçuk, Süheylâ Altmışdört, Melâhat Pars, Naime Batanay, Halil Bedii Yönetken, Muazzam Sepetçioğlu, Mustafa Nâfiz Irmak ve Dürdâne Altan gibi hocaların öğrencisi oldu.

Bir süre İş Bankası’nda memur olarak çalışan Bahri Yüzlüer, hocası Nevzad Atlığ’ın davetiyle Devlet Korosu kadrosuna katıldı. Devlet Korosu’ndan 10 Ekim 2001’de emekliye ayrıldı.

1960’lı yıllardan itibaren marşlar besteledi. Güfteleri A. Korkut Akbaş ve Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’na ait olan “Bozkurtların Türküsü” ve ‘Malazgirt”; şiiri Dilâver Cebeci’ye ait olan “20. Zırhlı Tugay” ve “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” marşlarının bestekârıdır. Eserlerinden bazıları Mehter repertuvarındadır.

Bahri Yüzlüer, Mehlika Yüzlüer’le evli, Arzu (d. 1 963) ve Aslı (d. 1 969) adlarında iki kız çocuk babası ve iki torun sahibidir. olan Yüzlüer,

KAYNAKÇA: K Doğan Zelova / Gelibolu'da yaşayan 80 yaşındaki Bahri Yüzlüer Evini Müzeye Dönüştürdü (canakkaleninsesi.com, 04.06.2015), , Eskimeyen Yol Arkadaşlarımız (devletkorosu.com, 22.06.2015).

GELİBOLU'DA YAŞAYAN 80 YAŞINDAKİ BAHRİ YÜZLÜER EVİNİ MÜZEYE DÖNÜŞTÜRDÜ

GELİBOLU'DA YAŞAYAN 80 YAŞINDAKİ BAHRİ YÜZLÜER EVİNİ MÜZEYE DÖNÜŞTÜRDÜ

 

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Bahri Yüzlüer, çocukluğunda babasından dinlediği tarihi anıların etkisiyle uzun yıllardır topladığı Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarıyla ilgili belge ve malzemeleri evinde sergiliyor.

 

DOĞAN ZELOVA - Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Bahri Yüzlüer, çocukluğunda babasından dinlediği tarihi anıların etkisiyle uzun yıllardır topladığı Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarıyla ilgili belge ve malzemeleri evinde sergiliyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda 20 yıl solistlik yapan Yüzlüer, küçük yaşlarda babasından dinlediği tarihi anıları yaşamından silmedi.

 Tarihe ilgisini solistlik yıllarında da sürdüren ve 1996'da Şanlıurfa'daki 20. Zırhlı Tugay için marş besteleyen Yüzlüer, emekliye ayrıldıktan sonra Gelibolu'nun Fener mevkisinde satın aldığı eve yerleşerek, burayı adeta küçük bir müze haline getirdi.

 Yaklaşık 60 yıldır Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarıyla ilgili 250 belge, fotoğraf ve malzeme toplayan Yüzlüer, bunları evinin salonu, mutfağı ve odalarında sergileyerek, adeta tarihle yan yana yaşıyor.

 Bahri Yüzlüer, İstanbul'daki evinde de 2 bin kitabın yer aldığı kütüphanesinin bulunduğunu söyledi.

 Bu kitaplarını, Gelibolu Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'ne bağışlamak istediğini anlatan Yüzlüer, şöyle konuştu:

 "Çocukluğumdan itibaren babamdan duyduğum, vatan, milliyetçilik ve savaş anılarıyla büyüyünce öyle bir merak sardı. Koleksiyonumda, Milli Mücadele yıllarındaki savaşlarda bir birliğin kısmen parçalanan Türk bayrağı da bulunuyor. Böyle tarihsel şeylere merakım olduğunu bildiklerinden bayrağı bana verdiler. Ben de bayrağımızın parçalanan yerlerini tamir ederek sağlamlaştırdım ve koleksiyonumun en baş köşesindeki yerine koydum."

KAYNAK: Doğan Zelova / Gelibolu'da yaşayan 80 yaşındaki Bahri Yüzlüer Evini Müzeye Dönüştürdü (canakkaleninsesi.com, 04.06.2015).

Yazar: DOĞAN ZELOVA
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör