Merve Kavakçı İslam

Büyükelçi, Diplomat, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Eğitim
Texas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar mühendisi, yazar, siyasetçi, diplomat, büyükelçi, Türkiye'nin başörtülü ilk kadın milletvekili. 1968, Ankara doğumlu. 25. ve 26 Dönem İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan'ın kız kardeşi, hukukçu ve ilahiyatçı yazar Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı ile Gülseren Gülhan Kavakçı'nın kızlarıdır. 2010 yılında Adalet Partisi eski milletvekillerinden Nadir Latif İslam'ın oğlu Cihangir İslam’la evlenerek soyadına İslam'ı ekledi. 

Çocukluk yılları İstanbul, Ankara ve Erzurum’da geçti. Ortaöğrenimini TED Ankara Kolejinde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine devam etti. Başörtüsü yasağı sebebiyle tıp eğitimini ikinci sınıfta bırakmak zorunda kaldı. Ailesi ile birlikte ABD’ye yerleşti. Texas Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği eğitimi ve Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government’ta kamu yönetimi yüksek lisansı yaptı. Türkiye’ye dönüşünde hafızlığını tamamladı. Bilgisayar Mühendisi olarak Güngen İnşaat ve Ticaret Limitet Şirketinde çalıştı.

RP’de ve RP’nin kapatılmasından sonra da FP’de Hanımlar Komisyonu Dış İlişkiler Başkanı olarak görev yapan Merve Kavakçı, 1999 yılında yapılan genel seçimde Fazilet Partisi listesinden 21. Dönem Yasama Dönemi (18.04.1999 – 03.11.2002) İstanbul Milletvekili seçildi. Ancak, başörtülü olduğu için ant içmesine izin verilmedi. DSP lideri Bülent Ecevit “Bu hanıma haddini bildirin!” dedi. RP dışındaki partilerin milletvekilleri tarafından protesto edilip TBMM dışına çıkmaya zorlandı. Daha sonra vatandaşlıktan çıkarıldı ve milletvekilliğine son verildi.

Merve Kavakçı’nın başörtülü milletvekilliği 2001’de FP’nin kapatılmasına da gerekçe gösterildi ve Kavakçı’nın beş yıl siyaset yapması yasaklandı. 16.05.1999 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan, Bakanlar Kurulunun 13.05.1999 tarih ve 99/12827 sayılı Kararı ile vatandaşlıktan çıkarıldı. Anayasanın 66. ve 76. maddeleri ile Türk Vatandaşlığı Kanunu hükümlerine göre milletvekili seçilme yeterliliğini kaybettiği hususu TBMM Başkanlığınca 14.03.2001 tarihinde Genel Kurulun bilgisine sunuldu.

ABD’ye döndükten sonra Washington’da George Washington Üniversitesinin Uluslararası İlişkiler kürsüsünde öğretim üyesi oldu. Vakit gazetesinde köşe yazarlığı ve ABD Uluslararası Dinî Özgürlükler Komisyonunda danışmanlık yaptı.

26 Temmuz 2017 günü yayımlanan yeni büyükelçiler kararnamesiyle Merve Kavakçı Kuala Lumpur Büyükelçisi oldu. 25.11.2017 günü Resmi Gazete’de yayımlanan  yeni kararname ile de Malezya Büyükelçiliğine atandı.

 

Evlilikleri:

 

İlk eşi: Ali Ahmet Abushanab  (e. 1990-1993)

İkinci eşi: Bekir Lütfü Yıldırım (e. 1999-2005)

Üçüncü eşi: Cihangir İslam (e. 2010-2016)

Merve Kavakçı, ilk evliliğini Ürdün asıllı ABD vatandaşı Ali Ahmad Abushanab ile yapmıştı. Kavakçı'nın bu evliliğinden Fatma Gülham ve Meryem Ali isminde iki kızı oldu. 

İlk eşinden 17 Haziran 1993'de ayrılan Kavakçı, 1999'da Sivaslı işadamı Bekir Lütfü Yıldırım ile nikah kıydı. Çift, 2005 yılında şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşandı. 

Merve Kavakçı, 24 Temmuz 2010 tarihinde Adalet Partisi eski milletvekillerinden Nadir Latif İslam'ın oğlu Prof Dr. Cihangir İslam ile evlendi. 2016'da boşandılar.

 

Merve Kavakçı İçin Ne Dediler?

 

 “Merve Kavakçı Olayı... O gün Meclis çatısı altında yaşanan büyük rezalet... Bir vekilin onu seçenlerin gözü önünde linç edilişi... 

“Mesela o gün Ecevit'in "Haddini bildirin" çağrısıyla ağızlarından köpükler saçarak "dışarı dışarı" diye tempo tutan DSP'liler bugün o yaptıkları hakkında ne düşünüyor? Linç kampanyasının baş aktörü olan basın organları bugün o yayınlarını nasıl değerlendiriyor? Yemin olayının üstünden birkaç saat geçmeden televizyona çıkıp bütün Türkiye'ye bir milletvekilini tanıksız kanıtsız "ajan provokatör" ilan eden Demirel yaptığından utanmıyor mu? Girişilen siyasi linç hukuk terörüne dönüştüğünde, DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel o ünlü gece baskınını düzenlediğinde, Kavakçı apar topar vatandaşlıktan çıkarıldığında bu hukuksuzluğu kılı kıpırdamadan seyreden hukukçuların hiç değilse şimdi söyleyecek bir çift sözleri yok mu?

Ve belki de en önemlisi, o gün Faziletli olan siyasetçilerin bugün bize ve Merve Kavakçı'ya borçlu oldukları bir özeleştirileri yok mu?

Zira Fazilet Partisi'nin Merve Kavakçı olayında takındığı tutum tam bir rezaletti. Bir siyasetçi için, güçler dengesini iyi hesaplamak, kaldıramayacağı yükün altına girmemek en önemli meselelerden biridir. Siyasi başarı için haklı olmak yetmez. Siyasetçinin haklı olduğu konuda adım atacak gücünün de olması, siyaset yaptığı toplumda güçler dengesini doğru tahlil etmeyi bilmesi gerekir.

Ne var ki Fazilet Partisi bunu beceremedi. Adaylar belirlenirken türbanlı aday gösterilip gösterilmemesi konusunda parti içinde tartışma yaşandığını, bir kesimin böyle bir çıkış için vaktin erken olduğunu savunduğunu biliyoruz. Ama ne olursa olsun, mademki sonunda türbanlı aday çıkarılması kararı alındı, partiye düşen bir bütün olarak bu kararın arkasında durmak ve adayına sonuna kadar sahip çıkmaktı.

İşte Faziletliler bunu yapamadılar. Gelen saldırıyı göğüsleyemediler. İlk salvoda kenara çekilip gencecik ve tecrübesiz bir milletvekilini kurtlarla baş başa bıraktılar.” (Gülay Göktürk)

 

ESERLERİ:

 

Başörtüsüz Demokrasi – Tarih İçinde Tarih (2004), Batı'da Müslüman Olmak (2008), Örtünün Altında Kalanlar (2008), Dünyanın Güzel İnsanları (2008), Siyasetin Oyunu (2008), Dünyanın Güzel İnsanları (2008).

 

KAYNAKÇA: Metin Sever / Türban ve Kariyer (2006, s. 191-192), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006) – Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 6, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013),  TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Merve Kavakçı, üçüncü kez evlendi (patronlardunyasi.com, 25 Temmuz 2010), Gülay Göktürk / Yolu açmak (Bugün, 29 Kasım 2010), Yeni büyükelçiler kararnamesi yayımlandı! Listede sürpriz bir isim var (Milliyet.com.tr, 26.07.2017),  2 yeni kararname ile kritik atamalar (yenisafak.com.tr, 25.11.2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör