Abdulkadir Emin Önen

Büyükelçi, Milletvekili, Diplomat, İş İnsanı, Siyasetçi

Doğum
15 Mart, 1976
Eğitim
İstanbul Fatih Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü
Burç
Diğer İsimler
A. Emin Önen

İş ve siyaset adamı, Şanlıurfa milletvekillerinden, diplomat, büyükelçi. TBMM kayıtlarında A. Emin olarak da geçer. 15 Mart 1976’da Ankara’da doğdu. Babasının adı M. Salih, annesinin adı Fatma Dursun’dur. İstanbul Fatih Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümünde “2003’ten itibaren Türk Dış Politikasında Asya Algısı” konulu tez çalışması ile tamamladı.

Adalet ve Kalkınma Partisinden 23. ve 24. Dönem Şanlıurfa Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. 23. Dönemde Asya Parlamenterler Asamblesi (APA) Türk Grubu Başkanlığı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) Türk Grubu Üyeliği ve Türkiye-Filipinler Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Asya Parlamenterler Asamblesi (APA) Başkan Yardımcılığına seçildi. 24. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı oldu.

Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Çince bilen Önen, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Milletvekilliği sona erdikten sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Abdulkadir Emin Önen, 06 Aralık 2017Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti nezdindeki büyükelçisi olarak Pekin’de görevine başladı.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), Çin-Pekin Büyükelçisi A.Emin Önen’den, ‘Çin’de Türkiye Turizm Yılı’ açıklaması (yeniurfagazetesi.com, 06 Aralık 2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör