Özdem Sanberk

Büyükelçi, Diplomat

Doğum
01 Ağustos, 1938
Eğitim
İstanbul Hukuk Fakültesi
Burç

Diplomat, büyükelçi. 1 Ağustos 1938, İstanbul doğumlu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu. Dışişleri Bakanlığı memuru olarak Madrid, Amman, Bonn ve Paris’teki OECD ve UNESCO Daimi Temsilciliklerinde çeşitli derecelerde görevde bulunduktan sonra, 1985-1987 yılları arasında Başbakanı Turgut Özal’ın dış politika danışmanlığını yaptı. Sanberk 1987-1991 yılları arasında Avrupa Topluluğu nezdinde Büyükelçi Daimi Temsilci, 1991-1995 yıllarında arasında Dışişleri Müsteşarı ve 1995-2000 yılları arasında da Londra Büyükelçisi olarak görev aldı. 

2000 yılında kendi isteği ile erken emekliye ayrılan Sanberk, 2003 Eylül ayına kadar Türkiye Ekonomik Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) Direktörlüğü görevinde bulundu. 2011'de Birleşmiş Milletler'in yürüttüğü Gazze filosu saldırısı soruşturma komisyonunda Türkiye'yi temsilen görev aldı. Daha sonra İstanbul’da çeşitli sivil toplum düşünce kuruluşlarının kurulmasına yardımcı olan Sanberk halen, Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPoT), Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM) ve Global İlişkiler Forumu (GIF) Yönetim Kurulları üyesidir. 

Halen Ankara’da çalışmalarını sürdüren Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkanlığı ve Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği görevini yürütmektedir. Sumru Sanberk ile evli ve bir çocuk babasıdır.

Sanberk dış politika, siyasal ve sosyal konularda ulusal ve uluslararası alanda seminer ve konferanslara katılmakta, makaleler yazmakta ve Türk ve yabancı TV programlarında ayni konularda yorumlar yapmaktadır. Sanberk’in yazıları Financial Times, Wall Street Journal, Newsweek gibi gazete ve mecmularda yayımlanmıştır. 

KAYNAK:  Özdem Sanberk (usak.org.tr, 15.6.2014) 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör