Ahmet Tomor

Araştırmacı Yazar, Vaiz, Din Adamı, Şair

Doğum
Ölüm
11 Aralık, 2021
Diğer İsimler
Ahmet Tomor Hoca

Din adamı, vaiz, araştırmacı yazar, şair (D.1933, Adapazarı / Sakarya – Ö. 11 Aralık 2021, Kocaeli). Ahmet Tomor Hoca, Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde ikamet eden, çevresinde kanaat önderi olarak bilinen kendi halinde bir Müslümandı.

Hayatının belli bir dönemini esnaflık yaparak geçirdikten sonra ilerleyen yaşlarından itibaren kendini tamamen İslam dinine adayan Ahmet Tomar hoca, camilerde vaazlar veriyor, İslam dini üzerine kitaplar kaleme alıyordu. Adapazarı'nda kendi halinde bir nalburken kendisini dine adayan önemli bir alim olan Ahmet Tomor, bir dönem özel bir kanalda verdiği vaazlarla tanındı. Ahmet Tomor hoca'nın son dönemde Pazar günleri Yenikent Bağlantı yolu üzerindeki Bosnalı Hacı Mehmet Çalışkan Camii'nde verdiği vaazlar da büyük ilgi görüyordu. Çok sayıda kitabı farklı dillere de çevrilen Ahmet Tomor Hoca'nın vaazları kendi adına sosyal medya hesaplarında da yayınlanıyor.

Bir dönem Selam TV'de verdiği vaazlarla tanınan Ahmet Tomor Hoca'nın son dönemde Pazar günleri Yenikent Bağlantı yolu üzerindeki Bosnalı Hacı Mehmet Çalışkan Camii'nde verdiği vaazlar da büyük ilgi görüyordu.

 

Vefatı:

 

Sakarya'da verdiği vaazlarla bilinen ve kitapları birçok dile çevrilen 88 yaşındaki Ahmet Tomor, yaklaşık Kasım 2021 son günlerinde korona virüse yakalandı. Ahmet Tomor hoca pandemi döneminde salgın hastalıkların sahabe döneminde nasıl önlendiğini anlatan bir vaaz vermişti.

Kocaeli'de özel bir hastanede tedavi gören Tomor, durumunun ağırlaşması sonrasında yoğun bakıma alındı. Tomor, doktorların yaptığı tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 11 Aralık 2021 günü hayatını kaybetti. Tomor’un vefatı, sevenlerini yasa boğdu.

Hayatını kaybeden Tomor için, Adapazarı ilçesi 15 Temmuz Camili Mahallesi’nde bulunan İmam-ı Azam Camii’nde öğle namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın kıldırdığı cenaze namazına katılan sevenleri, cami avlusundan yollara taştı. Büyük kalabalığın son yolculuğuna uğurladığı Ahmet Tomor, Erenler Merkez Mezarlığında toprağa verildi.

Öte yandan cenaze namazına; Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, ilçe belediye başkanları, siyasiler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, bazı dini cemaatlerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Vefatı hakkında İhsan Şenocak şöyle dedi:

 

“Anadolu'yu İslam'ın nurlu sabahına hazırlayan öncülerden, ilim, aşk ve vecd adamı, sohbetleriyle çok sayıda insanın hidayetine vesile olan Ahmet Tomor hocamız da Ahirete irtihal etti. Makamı ali, mekanı cennet olsun.”

 

KİTAPLARI:

 

Türkçe Kitapları:

 

A'dan Z'ye İslami Bilgiler

Yedi Açıdan Namaz

Kur'an'dan Bir Nur - Fatiha Suresi

Kur'an ve İncil

Melek ve İnsan

Şiirlerle Ölüm ve Sonrası

İbrahim Bin Edhem Hz. - Beş Tavsiye

İhlâs Sûresi ve Fazileti

Ölüm ve Berzah Alemi

Asr Suresi

 

İngilizce Kitapları:

 

Angel and Man

The Quran and The Bible

Five Pieces of Advice From Hadrat Ibrahim Ibn Adham

 

Almanca Kitapları:

 

Engel und Menschen

Der Koran und Die Bibel

 

Rusça Kitapları:

 

Ahren n Yenobek

Kopah n Ebahrenne

 

İtalyanca Kitapları:

 

Angelo e Uomo

Il Corano e La Bibbia

 

Tatarca Kitapları:

 

ИБРАҺИМ ӘДҺӘМ ХӘЗРӘТЛӘРЕННӘН БИШ ТАУСИЯ

 

Boşnakça Kitapları:

 

Pet Savjeta Iz Zivota Ibrahima Bin Edhema

 

Fransızca Kitapları:

 

Le Coran Et La Bible

 

İspanyolca Kitapları:

 

El Coran Y La Biblia

 

KAYNAK: Ahmet Tomor kimdir? (haberler.com, 11 Aralık 2021), Ahmet Tomor hoca vefat etti (t54.com.tr, 11 Aralık 2021), Ahmet Tomor hoca koronavirüs nedeniyle vefat etti (memleket.com.tr, 11 Aralık 2021), Ahmet Tomor Hoca'yı binler uğurladı! Cenazesini Diyanet İşleri Başkanı kıldırdı (haber7.com, 12.12.2021), Ahmet Tomor (tomorhoca.com, 12.12.2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör