Müzisyen, Türk Sanat Müziği Ses sanatçısı (D. 1939, Diyarbakır'ın Ergani ilçesi – Ö. 16 Nisan 2019, İstanbul). İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır'da tamamladı. 1952'de Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü Etüd Proje Fen Heyeti Müdürlüğünde ressam olarak çalıştı. 1957'de Erzurum'da 3. Ordu Moral subayı olarak askerlik görevini yerine getirdi. 1957 yılı Ağustos ayında düzenlenen iki ayrı yarışmada finale kaldı ve "Ses Kralı" unvanıyla anılmaya başlandı. 1959 yılında Radyo evinin açtığı sınavı kazanarak Ankara Radyosuna ses sanatkârı olarak alındı. Burada üç yıl çalıştıktan sonra İstanbul Radyosu'na atandı. 1980 yılında buradan emekli olduktan sonra da müzik çalışmalarına radyo ve televizyonlarda ara vermeden devam etti.

Sanatçı, ilk konserini 1962'de Ankara'da verdi. Sanatçının ilk parçaları, "Kalbimin Sahibi Sensin", "Bu Son Şarkımda Sen Varsın", "Sen Gözlerimde Bir Renk" "Avuçlarımda Hala Sıcaklığın Var" adlı parçalardır.

Yaşar Özel, müziğin dışında güzel sanatlar ve tiyatro eğitimleri aldı. Sporla ilgilendi ve atletizmde Türkiye birincilikleri elde etmiştir. 200'ü aşkın albümü bulunan Yaşar Özel’in 1970’li yıllarda Fransız bir müzik yapımcısıyla birlikte İstanbul’da kaydettiği uzunçalar Fransa’da yayımlanmış; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Avustralya, İran, Pakistan, Afganistan, Irak gibi pek çok ülkede düzenlenen konser ve turnelere katılmıştır.

 

Vefatı:

 

Rahatsızlığı dolayısıyla tedavi gören Yaşar Özel,  16 Nisan 2019 günü akşam saatlerinde İstanbul Emirgan'daki evinde vefat etti. Cenazesi, 17 Nisan 2019 Çarşamba günü Emirgan Camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Ayazağa Mezarlığı'na defnedildi.

Yaşar Özel, evli ve biri kız, diğeri erkek olmak üzere iki çocuk babasıydı. 

 

"Türk Sanat Müziği Camiası İçinde Çok Büyük Bir Kayıp"

 

46 senelik dostunu kaybettiğini ifade eden bestekar Zeynettin Maraş, "Benim 46 yıllık dostumdur. Sık sık görüşürdük. Ben Suadiye'de oturuyorum o da Emirgan'da. O Caddebostan'da koro çalıştırıyordu. Arada da oraya gelirim. 46 senelik dostum hiç ayrılmadık. Vesilelerle, konserlerle bir yerde buluşup bir şeyler yeriz, konuşur sohbet ederiz. Benim için çok büyük bir kayıp. Türk Sanat Müziği camiası içinde çok büyük bir kayıp. Gidenlerin yeri doldurulmuyor. Çok büyük bir sanatçıydı. Bende fazlasıyla üzgünüm bunları söylüyorum ama içimden koparak geliyor. 46 yıllık büyük bir dostluğumuz var" şeklinde konuştu.

 

Yaşar Özel'in akılda kalan birçok şarkıya imza attığını söyleyen Ahmet Selçuk İlkan, "Kelimeler bazen yetersiz kalıyor. Türk Sanat Müziğinde bir çınar gibi yıllarca hem yüreğinde hem omzunda taşınan ender insanlardan biriydi. En büyük tesellimiz bıraktığı müthiş şarkılar oldu. 'Bir gece ansızın gelebilirim', Eğer ki Sen Benim Yarim Olsaydın', 'Gizli Aşk Bu', 'Avuçlarımda Sıcaklığın Var' gibi güzel şarkıları yüreğimizde bırakıp gitti. Çocukluğumuzun gençliğimizin radyodaki büyük şövalyesiydi. O her zaman hatıramızda, kalbimizde, notalarda müzik ile kalacak. Allah rahmet eylesin. Sevenlerine sabır ve metanet diliyorum" dedi.

 

"Bundan Sonra Bıraktıkları İle Öğrenmeye Devam Edeceğiz"

 

Merhum sanatçı Özel'den pek çok şey öğrendiğini ifade eden sanatçı Zekai Tunca, "Türk Müziğinin kazandığı en güzel bas sesi ile birlikte gırtlağı da dönen bir sesti. Bir bas ses bu kadar güzel kullanılamazdı. O Türk müziğine değerler kattı. Son yıllarda 10-12 sene evvel yine yollarımız birleşti birçok şey paylaştık. Hala bir şeyler öğreniyordum. Buraya kadarmış, bundan sonra bıraktıkları ile öğrenmeye devam edeceğiz, rahmet ile anacağız. Müziğe kattıkları adına şükran ile anacağız. Rahmet diliyorum. Başımız sağ olsun" ifadelerini kullandı.

Popüler Şarkıları:

 

Bir Gece Ansızın Gelebilirim

İstanbul

Geçmesin Günümüz

Bu Kadar Yürekten Çağırma Beni

Öyle Yalnız Ki Gönlüm

Kulakların Çınlasın

Dargın Ayrılmayalım

Saymadım Kaç Yıl Oldu

Sana Dönmek Ne Güzel

Açık Bırak Pencereni

 

Albümleri:

 

İçimde Kanımdasın

Yaşar Özel

Peri Kızı / Gönlüm Özledikçe

Kaybettim mi Seni Ben?

Su Sızmadı Aramızdan

Bir Acı Ki İçimde

Bilmem Yüzün Güldü Mü

Ben Seni Unuttum Desemde

Bak Yeşil Yeşil

Avuçlarımda Hala Sıcaklığın Var

Öyle Yalnız Ki Gönlüm

Ne Senin Aşkına Muhtaç

Mudanya Güzeli

Kırk Yıllık Dost Gibiyiz

Kırık Bir Dal Gibiyim

Kaybettim Seni Ben

Kalbimin Kapısını

İçme Deme Boşuna

Gülünce Gözlerinin İçi Gülüyor

Gözlerimden Yüzün

Gönlüm Özledikçe

Gel de İçme Şu Dünyanın Kahrına

Geçmesin Günümüz

Döndüm Döndüm

Dertleri Zevk Edindim

Dargın Ayrılmayalım

Bir Zamanlar Bir Yar Vardı

Bir Mektup Bekliyorum

Uzadı Gitti Yollar Bende Takat Kalmadı

Su Sızmazdı Aramızdan

Şeytana Uyduk Bir Kere

Sendeki Aşk Değilmiş

Sana Nasıl Susamışım

Sevgim / Nostalji

Zalimin Zulmü

Uzadı Gitti Yıllar

Unutamıyorum

Tadı Yok Sensiz Geçen

Kimdir Bu Kadın Saçları Ak

İstanbul

Enginde Yavaş Yavaş

Bir Acı Ki İçimden

Ağlama Değmez Hayat

Odeon Yılları 4 (Türk Sanat Müziği Serisi)

Yaşar Özel Odeon Yılları 3

Odeon Yılları (Türk Sanat Müziği Serisi) 2

Odeon Yılları (Türk Sanat Müziği Serisi) 1

Yaşar Özel Odeon Yılları 2

Yaşar Özel Odeon Yılları 1

Yalnızlıklar İçinde (4'lü)

Artık Bu Solan Bahçede

Pişman Olur Da Birgün

Elbet Birgün Buluşacağız

Ağlar Gezerim

Yaşar Özel 1973

Kulakların Çınlasın

İçimde Kim Vardı Bir Bilebilsen

Bir Sen Kaldın İçimde

Artık Yeşerecek Bir Dalım Yok

Yeşil Gözlerinden Muhabbet Kaptım

Gitmek Mi Zor Kalmak Mı Zor

Gizli Aşk

Gülüp Geçtin Ben Ağlarken

Yalan Değil

KAYNAKÇA: Ali Menteş / Diyarbakırlılar Rehberi (1988, s. 164), Eğrisiyle Doğrusuyla Yaşar Özel (Röportaj, Eyvan dergisi, Yıl: 2, Sayı: 1, Ocak 1990, s. 8-9), Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, s. 420, 2.bas. 1997), Yaşar Özel’e Saygı Gecesi (İBB Kültür A.Ş. resmî web sitesi, erişim tarihi: 2 Kasım 2009), Yaşar Özel Röportajı (10 Eylül 2009 tarihli Ömer Önder ile Ah O Yıllar programı, TRT resmî web sitesi, erişim tarihi: 2 Kasım 2009), Yaşar Özel, Odeon Koleksiyon resmî web sitesi (erişim tarihi: 2 Kasım 2009), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) - Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014), Ses sanatçısı Yaşar Özel vefat etti (hürriyet.com.tr, 17.04.2019), Usta sanatçıya gözü yaşlı veda (bursahayat.com.tr, 17 Nisan 2019).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör