Hüner Coşkuner

Türk Sanat Müziği Sanatçısı, Hayırsever, Şarkı Sözü Yazarı

Doğum
01 Nisan, 1963
Ölüm
04 Şubat, 2021
Burç

Türk Sanat Müziği sanatçısı, şarkı sözü yazar, hayırsever (D. 1 Nisan 1963, İstanbul – Ö. 4 Şubat 2021, İstanbul). Altı çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Lise yıllarında müzikle ilgilenmeye başladı. O yıllarda Emin Ongan yönetimindeki Üsküdar Cemiyeti’ne giderek müzik birikimini oluşturan sanatçı, küçük yaşlarda sahne hayatına atıldı. Zaman içinde repertuarını genişletmek için Melahat Pars, Kamuran Yarkın ve Feriha Tunceli gibi değerli hocalardan ders aldı.

İlk albümü olan “Doğuş”u 1987 yılında Selami Şahin’in müzik yapım şirketi Şahinler Plak etiketiyle piyasaya sürdü. 1989 yılında oldukça ses getiren “Sakın Dönme Geriye” adlı albümünü Çaçan Plak’tan çıkardı. Sonra “Gidiyor”, “Haydi Tut Ellerimi”, “Gidemezsin”, “Sevemem”, “Vurgunum Sana” ve “Gideceksen Gelme” gibi albümlere imza attı. Uzun yıllar Elenor Plak’la çalışan sanatçı bu firmadan 10 adet albüm çıkardı. Sanatçının 2000 yılında piyasaya sürdüğü “Klasikler 2” albümü müzik piyasasında oldukça ses getirdi.

Sanatçı 2013 yılında geçmişten günümüze değerli bestekar ve söz yazarlarının eserlerinden oluşan “Yeşilçam Klasikleri” albümünü çıkardı. Albümde, “Artık Sevmeyeceğim”, “Damarımda Kanımsın”, “Zalimin Zulmü”, “İntizar”, “Bir Garip Yolcu” ve “Senden Vazgeçemem” gibi döneminin birbirinden güçlü şarkıları yer aldı.

Sanatçı, 2015 yılında sözleri ve müziği kendisine ait olan şarkılardan oluşan “Seni Acele Görmem Lazım” adlı maxi single’ını çıkardı. “Seni Acele Görmem Lazım”, “Sen de Yan Benim Gibi Yan”, “Yanına Geliyorum” ve “Rüzgar Gibi Eseceğim” adlı parçaların yer aldığı çalışmanın düzenlemelerinde Onur Özelçağlayan, Barış Coşkuner ve Nurullah Çaçan imzaları yer aldı.

Sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan Hüner Coşkuner, Lösemili Çocuklar Vakfı başta olmak üzere Bedensel Engelliler, Dünya Şizofrenililer Derneği'nde gönüllü olarak çalıştı. Albüm ve şiir kitabı gelirlerinin bir kısmını bu vakıflara ve derneklere bağışladı. Bu faaliyetlerini son yıllarına kadar sürdürdü.

 

Vefatı:

 

Hüner Coşkuner, yakalandığı kemik iliği kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 4 Şubat 2021 Perşembe günü hayatını kaybetti. 58 yaşında hayata veda eden şarkıcının cenazesi 8 Şubat 2021 günü Karacaahmet Camii’nde kılınan öğle namazına müteakiben Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.

Coşkuner’i ailesi ve sevenleri yalnız bırakmadı.  Kalabalıktan dolayı görevliler sık sık sosyal mesafeye uyalım ikazı yaptı. Cenazeye Safiye Soyman, Haluk Ulusoy, Gül Erda (yakın arkadaşı) gibi ünlü simalar katıldı. Annesi Fatma Yavaş (95) tekerlekli sandalyede taziyeleri kabul etti.

 

Albümleri:

 

Doğuş (1987)

Sakın Dönme Geriye (1989)

Beni Sevmeni İstiyorum (1990)

Gidemezsin (1991)

Haydi Tut Ellerimi (1992)

Gidiyor (1993)

Olamaz (1994)

Bir Evcilik Oyunu (1995)

Bir Hüner Coşkuner Klasiği (1996)

Beni Tek Sen Anlarsın (1997)

Ben Ölürüm (1998)

İşte Düet Sevemem (Erol Büyükburç ile) (1999)

Klasikler 2 (2000)

Vurgunum Sana (2002)

Geleceksen Gelme Yar (2005)

Nerede (2007)

Klasikler 3 (2009)

Güle Güle Git (2011)

Yeşilçam Klasikleri (2013)

Seni Acele Görmem Lazım (2015)

 

Müzik Videoları:

 

Geleceksen Gelme Yar,

Nerede,

Olamaz,

Bu Akşam Bütün Meyhanelerini Dolaştım İstanbul'un.

 

KAYNAKÇA: Hüner Coşkuner (hunercoskuner.com, erişim: 11 Aralık 2016), Hüner Coşkuner (facebook.com, erişim: 11 Aralık 2016), Hüner Coşkuner (dr.com.tr, erişim: 11 Aralık 2016), Sanatçı Hüner Coşkuner son yolculuğuna uğurlandı (hürriyet.com.tr, 08.02.2021).

Vokalisti Özlem Işık’ın paylaşımı

Güzel insan Hüner Coşkuner'in vefatından ötürü çok üzgünüm. Kendisi hastalar ve hayvanlar için yaptığı yardımlarla bilinen kıymetli bir insan, çok başarılı ve sevilen bir  sanatçıydı. Çok merhametli, vicdanlı, asil, naif bir kadındı. Onun sesini dinleyerek geçti ilk gençlik yıllarımız... Türk Sanat Müziğini çocuk yaşlarda onun sesinden sevdim ben... Pek çok şarkıyı ilk ondan dinledim öğrendim...

Çok genç yaşta hayatını kaybetti, daha birçok planımız projemiz vardı hayata geçirecek.. Onunla beraber çalıştığım, yakından tanıma fırsatı bulduğum için kendimi şanslı görüyorum. Hayat  hep planlar yaptığımız ama gidişatına çok zaman yön veremediğimiz bir yer... Beklenmeyen sürprizlere gebe... Ölüm, her daim benim hayatı ve kendimi sorgulama sebep olur. Hayatımızı ne basit ve saçma şeyler için zehrettiğimizi hatırlatır. Kendimizi ve sevdiklerimizi üzdüğümüz sebeplerin çok zaman anlamsız olduğunu düşündürür. Gayelerimizi sorgulatır...

En önemlisi sevdiklerimizin kıymetini bilmeyi, vaktimizin kıymetini, har vurup harman savrulamayacak kadar kısa ve kıymetli bir vakte sahip olduğumuzu söyler bize. Her yaşanılan gibi ölüm de öğretir, silkeler, anlatır pek çok şeyi..  Kendimizin, sevdiklerimizin, bize verilen hayatın kıymetini bilerek yaşamak nasip olsun...

Çok çok üzgünüm. Rabbim rahmetiyle muamele etsin... En başta ailesine sonra sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun...

KAYNAK: Özlem Işık paylaşımı (facebook 05.02.2021).

Yazar: Özlem Işık

Sanatçı Hüner Coşkuner son yolculuğuna uğurlandı

Sanatçı Hüner Coşkuner son yolculuğuna uğurlandı

 

Hüner Coşkuner, tedavi gördüğü hastanede Şubat 2021 2021 Perşembe günü hayatını kaybe sanatçı son yolculuğuna uğurlandı.

Yakalandığı kemik iliği kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 4 Şubat 2021 Perşembe günü hayatını kaybetti.. 57 yaşında hayata veda eden şarkıcının cenazesi 8 Şubat 2021 günü Karacaahmet Camii’nde kılınan öğle namazına müteakiben Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.

Coşkuner’i ailesi ve sevenleri yalnız bırakmadı.

Kalabalıktan dolayı görevliler sık sık sosyal mesafeye uyalım ikazı yaptı. Cenazeye Safiye Soyman, Haluk Ulusoy, Gül Erda (yakın arkadaşı) gibi ünlü simalar katıldı. Annesi Fatma Yavaş (95) tekerlekli sandalyede taziyeleri kabul etti.

 

"KÜPELERİMLE GÖMÜN" ESPRİ AMAÇLI

 

Kız kardeşi Saliha Yavaş ağlayarak, “Annemden sakladı hastalığını, hatta herkesten sevenlerinden sakladı. Kimse bilmesin istedi. Ben bu kanseri yeneceğim ve çıkıp yıllardır savaştım ama ben bu kanseri yendim demeyi hayal etti. Yenemedi” diye konuştu. 'Kardeşiniz küpeleriyle mi gömüldü' sorusuna cevap veren Saliha Yavaş, 'Onu espri amaçlı söylemişti. Kardeşimin en büyük dileği sokak hayvanlarına sahip çıkılmasıydı' dedi.

 

VEFATI ANNESİNİ ŞOKE ETTİ

 

Hüner Coşkuner’in yakın dostu Gül Erda, sanatçının vefatının 95 yaşındaki annesini çok etkilediğini söyledi: “36 yıllık arkadaşımdı. Hastalığını sanat dünyasından benim dışımda kimse bilmiyordu” diyen Erda, şöyle konuştu: “Geçen nisan ayında belindeki kemikler için kontrole gitti. Evdeyken bir anda ağrı girmiş sırtına. Doktora gitti, ‘Gelmeseydin felç olurdun’ demişler. 11 saat ameliyat oldu. Sonra iyileşmeye başladı. Sahilde yürüyüşe çıkıyordu. Başlarda normal kemoterapi alıyordu. Son 1 ayda hastalık ilerledi. Annesi 95 yaşında olduğu için duymasını hiç istemiyordu. Annesi şu an şokta.”

 

SİGARA, ALKOL İÇMEZDİ

 

Gül Erda, Hüner Coşkuner’le son görüşmesini de anlattı: “1 hafta önce telefon açtı, ‘Ciğerlerim su toplamış, yoğun bakıma giriyorum’ dedi. Zor nefes alıyordu. ‘Kemoterapinin yan etkileridir onlar’ dedim. Bu son konuşmamızmış. Hastaneye pandemiden dolayı almıyorlar. Ama Saliha (Hüner Coşkuner’in ikizi) ile konuşuyordum. 1 haftadır entübe değildi, son anda etmişler. Sabah 05.00’te entübe etmişler, akşam 22.00’de vefat etmiş. Ne sigara içerdi ne de alkol. Hep umutluyduk. Ansızın sessizce aramazdan ayrıldı.”

 

"KÜPELERİMLE GÖMÜLMEK İSTERİM"

 

Ünlü sanatçı yıllar önce CNN TÜRK'te katıldığı canlı yayında 'Vasiyetim var aileme. Allah gecinden versin. Yaşamak her şeye rağmen çok güzel. Küpelerimle gömülmek isterim.' ifadelerini kullanmıştı.

 

SON ARZUSU PİLAV

 

Kanserle mücadelesine yenik düşen Hüner Coşkuner'in ablası, Uçankuş TV'de katıldığı programda, sanatçının ölmeden önceki son isteğini anlattı.

 

Kardeşinin dün sabah 5'te entübe olduğunu anlatan Coşkuner'in ablası, "Bir gün evvel konuştum. 'Bana yemek vermiyorlar. Pilav yap bana gel. Hakkını helal et ablam, bana çok baktın' dedi. Helalleştik, bize onun hiç yüklüğü olmadı. O hayatımdaki tanıdığım hanımefendinin ta kendisiydi." diye konuştu.

 

 "HASTALIĞINI BASINDAN SAKLADI"

 

Ünlü sanatçının 10 aydır kanserle mücadele ettiğini kaydeden abla, şunları söyledi: "Hastalığı aniden çıktı. Yeni bir kaset çıkarması için evde stüdyo kurduk. Çekimleri yapıldıktan sonra ağrım var dedi. Hastaneye gittik, safra kesesi ameliyatı oldu fakat kendisine gelemedi. Türkiye'nin en büyük doktorları ameliyatını yaptı, sırtındaki kitleleri aldılar. Hastalığını basından, akrabalarından sakladı. Ancak yarım saat evvel canını teslim etti. Kedileri vardı, bakıma muhtaç yaşlıları, kanser hastaları vardı. Bunlara bakılması vasiyetiydi."

 

KAYNAK: Sanatçı Hüner Coşkuner son yolculuğuna uğurlandı (hürriyet.com.tr, 08.02.2021).

Yazar: HABER

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör