İnci Çayırlı

Koro Şefi, Türk Sanat Müziği Sanatçısı, Anı Yazarı

Doğum
Eğitim
İstanbul Belediye Konservatuarı

Türk Sanat Müziği sanatçısı, koro şefi, anı yazarı. 1935, İstanbul doğumlu. Çamlıca Kız Lisesi mezunudur. Müziğe büyük dayısı besteci Fahri Kopuz’un teşvikiyle başladı. 1953 yılında girdiği İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Folklor Tatbikat Topluluğu’nda Sadi Yaver Ataman’ın asistanı oldu. 1954 yılında İstanbul Radyosuna girdi. Bu sırada aynı zamanda Münir Nurettin Selçuk korosunda uzun yıllar çalıştı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği İcra Heyeti’nde şef yardımcısı olarak görev yaptı. Yurt içinde ve Rusya, Romanya, İsviçre, Almanya, Fransa, Hollanda ve Japonya gibi ülkelerde konserler verdi. O sırada kendisine bir gazino patronundan gelen oldukça yüklü miktar para karşılığı assolistlik yapma teklifini kabul etmedi.

İnci Çayırlı, 1977-1985 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Korosunu yönetti. 1988’den itibaren İTÜ Mezunları Türk Müziği Topluluğu’nda genel sanat yönetmenliği yaptı. 1990 yılında Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosunun kurucu şefliğine getirildi, beş yıl bu görevi devam ettirdi.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanına layık görülen Çayırlı, “Çileli Bülbül” (1957), “Son Nefes” (1958) “Kadın Asla Unutmaz” (1968), “Ayrılık” (1972) gibi sinema filmlerinin müziklerini yaptı, ayrıca 2000 yılında belgesel film olarak çekilen “Nazım Hikmet Şarkıları” projesinde yer aldı. Sanatçı halen İstanbul Radyosu'nda programlar düzenlemekte ve küçük koroyu yönetmektedir.

Sanatçı, 2007 yılında Show TV’dey yayımlanan “Şarkı Söylemek Lazım” adlı yarışmada Erol Evgin, Fuat Uğur ve Oray Eğin’le birlikte jüri üyeliği yaptı. Ancak bir müddet sonra yarışma esnasında Oray Eğin’le çıkan ‘devlet sanatçısı unvanı’nın alınmasıyla ilgili tartışma sonrası jüri üyeliğinden ayrıldı. 2014 yılında HaberTürk’te yayımlanan “Tarihin Arka Odası” programında da yer aldı.

İnci Çayırlı’nın anıları, 2015 yılında Murat Derin tarafından “Müziğin Güzel Günlerine Yolculuk – İnci Çayırlı’nın Anıları” adıyla kitap olarak Pan Yayıncılık tarafından basıldı. Kitapta sanatçının kişisel geçmişiyle birlikte İstanbul’un yaşadığı dönüşüm de anlatılmaktadır.

KAYNAKÇA: İnci Çayırlı (tsa.org.tr, erişim: 12 Ocak 2016), İnci Çayırlı (cnnturk.com, erişim: 12 Ocak 2016), İnci Çayırlı (turksanatmuzigi.org, erişim: 12 Ocak 2016), İnci Çayırlı – Saygısızlığın Mazereti Olmaz (hurriyet.com.tr, erişim: 12 Ocak 2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör