Erdal Aksoy

Elektrik-Elektronik Mühendisi, Sanayici, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi

Elektrik ve elektronik mühendisi, sanayici, işadamı. Aksoy Holding kurucusu ve başkanı. 1943 yılında Trabzon’da doğdu.  Altı kardeşi bulunan Erdal Aksoy, ailenin ikinci çocuğu idi. 7 yaşına geldiğinde Erzurum ve civar şehirlerde kereste, odun ve kömür satışı yapan bir tüccar olan babası Osman Aksoy ile çalışmaya başladı. 1940’ların sonunda ailesinin İstanbul’a taşınmasının ardından aile işlerinde babasına destek olmak amacıyla İstanbul ve Erzurum arasında seyahatlerde bulundu. İlk ve orta öğrenimine Sarıyer’de devam ederek, daha sonra Kabataş Lisesine gitti. İstanbul Teknik Üniversitesinden mezun olduktan sonra 1966’da Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında yüksek lisansını tamamladı.

İş hayatına abisi Erol Aksoy ile küçük çaplı inşaat projelerinde başlayarak, 1971 yılında İstanbul, Sarıyer’de Mobil Oil satıcısı/bayisi olarak bir akaryakıt istasyonu açtı. Bu istasyondaki satış hacminin giderek artmasının ardından balıkçı gemilerine satış yapmak amacıyla Sarıyer, Rumeli Feneri’nde bir istasyon daha açtı. Bu alanda başarılı olunca, Mobil Oil Türkiye ile ilişkilerini bir adım öteye taşıyarak nakliye işine girmeye karar verdi. Böylece, Mobil Oil ürünlerini taşımak amacıyla küçük bir tanker alarak ilk başlarda ülke çapında hizmet verirken daha sonra dünya çapında faaliyetini sürdürdü. On yıl içerisinde işlerini başarılı bir şekilde büyüterek, kimyasal yük tankerleri, büyük ve orta kuru yük gemileri ve RoRo gemileri (Türkiye’de ilk) dahil 14 gemisi ile Türkiye’nin en büyük armatörleri arasında yerini aldı. Tüm nakliye şirketlerini, 1978’de kurduğu Aksoy Holding çatısı altında topladı. 1978’in sonunda ise ilk kez, Türkiye kişisel gelir vergisi sıralamasında ilk beşe girdi. Filosunu piyasaların doruğunda olduğu 1980’lerde satarak petrol işine yoğunlaşmaya karar vermiştir.

Erdal Aksoy, 1983 yılında Enak Pazarlama, Depolama ve Nakliyat adı altında petrol ürünleri pazarlama, depolama ve nakliyat şirketini kurdu. Aksoy Holding ve Enka Holding’in 50-50 ortak girişimi olan Enak, Birinci Körfez Savaşı’nın başlangıcına kadar 1983 ve 1991 yılları arasında Türkiye, İran ve Irak arasında yüksek hacimli petrol ticareti yaptı.  Bu süre zarfında, Enak sadece Türkiye kurumlar vergisi sıralamasına birçok kez en üst sıralarda yer almakla kalmamış aynı zamanda ülkeye yüksek miktarlarda döviz girişi de sağlamıştır. Aksoy Holding, 1991 yılında Enka Holding’in %50 hissesini satın aldı ve Enak’ı 2005 yılında yeniden yapılandırarak Aksoy Holding’in inşaat alanındaki iştirakine dönüştürdü. Daha sonra 2010 yılından itibaren uluslararası ticaret iştiraki olan şirket, günümüzde Aksoy Enternasyonel adı altında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Erdal Aksoy, petrol ürünleri pazarlamasının yanı sıra yerel ortakları ile birlikte 1980 yılında bugün Turcas Petrol olarak bilinen akaryakıt dağıtım şirketi olan Tabaş Petrolcülüğü kurdu. Tabaş, çeşitli dağıtım şirketlerinin yaklaşık 800 yakıt istasyonu bayi/sahibi tarafından risk sermayesi olarak kurulmuş; Erdal Aksoy’un liderliğinde hızlı şekilde büyümüştür.

Erdal Aksoy, 1999 yılında Tabaş Petrolcülük ile Turcas Petrolcülüğü Turcas Petrol adı altında birleştirmiştir. Erdal Aksoy ve ailesinin Turcas Petrol’deki hisseleri ayni sermaye olarak 2005 yılında Aksoy Holding’e aktarılmış ve aynı yıl Aksoy Holding, Conoco Phillips’in Turcas’daki hisselerini de satın alarak günümüzde de geçerli olan hisse çoğunluğuna (%51,55) sahip olmuştur. Turcas, akaryakıt perakendeciliği faaliyetlerini yeni bir ortak girişi şirketi altında Shell Türkiye ile 2006 yılında Shell & Turcas Petrol olarak birleştirmiş ve bu şirket, Capital dergisine göre 2013 yılsonu itibariyle gelir bakımından Türkiye’nin beşinci büyük şirketi olmuştur. Shell & Turcas’ın %30’u Turcas’a aitken %70’i Royal Dutch Shell’in %100 dolaylı iştiraki olan Shell Türkiye’ye aittir. Aksoy Holding’in hakim şirketi olan Turcas Petrol, petrol ve enerji sektöründe 15 iştirakin doğrudan ve dolaylı çoğunluk ya da azınlık hissesine sahiptir.

Aksoy Holding, Aksoy International, Turcas Petrol ve Turcas Enerji Holding, Turcas Elektrik Üretim, Turcas Enerji Ticareti, Turcas Gaz ve Turcas Rüzgar gibi yüzde yüz iştiraklerinin yönetim kurullarına başkanlık eden Erdal Aksoy aynı zamanda Shell & Turcas Petrol ve RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş’nin de yönetim kurulu üyesidir.

Petrol ve enerji işinin yanı sıra Erdal Aksoy, kardeşi Erol Aksoy ile birlikte 1980’lerin sonunda Türkiye’nin giderek büyüyen turizm ve gayrimenkul sektörlerine de yatırım yapmaya başladı. İki kardeş 1988 yılında Yeditepe Beynelmilel Otelciliği açtı. Amerikan Hilton Hotels Corp., Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu  ile ortaklık kurarak, Türkiye’deki en büyük otel olan İstanbul Boğazı manzaralı beş yıldızlı, 670 odalı birinci sınıf Conrad İstanbul’u inşa etti. 1992’de kapılarını açan Conrad İstanbul, Aksoy Holding kapsamında gayrimenkul ve turizmin baş tacı olmaya devam etmektedir.

1980 ve 1985 yılları arasında Türk Armatörler Birliği Başkanlığı görevini üstlenen Erdal Aksoy, 1982 ve 1986 yılları arasında da Deniz Ticaret Odası Kimyevi Madde ve LPG Yük Gemiciliği Meslek Komitesi Başkanlığı görevini yürütmüş ve 1986’da TISK Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur.

2013 yılında TAIB Yatırım Bankasının satın alınmasıyla Aksoy Holding, Erdal Aksoy’un liderliğinde iş kollarına, hareketli Türk Bankacılık sektörünü de dâhil ederek genişlemiştir.

Erdal Aksoy, 1976 ve 1990 yılları arasında Sarıyer Spor Kulübü Başkanı olarak hizmet vermiş ve bu dönemde takımı, Türkiye birinci liginde en başarılı yıllarını yaşayarak Avrupa Balkan Şampiyonluğunu kazanmıştır.

Belirli bir süre boyunca politikaya atılan Erdal Aksoy, 1989 ve 1993 yılları arasında Anavatan Partisinin (ANAP) Sarıyer İlçe Başkanlığını üstlenmiş; daha sonra 1993 ve 1997 yılları arasında ANAP İstanbul İl Başkanı olarak görev yapmıştır.

Erdal Aksoy Eduard Shevardnadze Türkiye-Gürcistan İşbirliği Vakfı ile Türk Gürcü Eğitim ve Kültür Vakfının önde gelen kurucularındandır. 1998’den beri Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TUSİAD) üyesi olan Erdal Aksoy, 2000 yılından beri Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV),Yüksek Danışma Kurulu üyesi, 2013 yılından beri de Azerbaycan Diplomasi Akademisinin (ADA) Mütevelli Heyeti üyesidir.

Erdal Aksoy’un aldığı ödüller arasından şunlar yer almaktadır:

-    İstanbul Ticaret Odası’nın 1978 ve 1980 yılları arasında ülke çapında en fazla kişisel gelir vergisi ödeyen 5 mükellef altın madalyası

-    Ülkeye yüksek döviz girdisi sağlaması nedeniyle 1980 ve 1985 yılları arasında İstanbul Ticaret Odası ve Deniz Ticaret Odası tarafından verilen çeşitli madalya ve takdir belgeleri ile

-   Ana Ortağı, Yönetim Kurulu Başkanı veya Üyesi olduğu şirketler adına İstanbul ve Türkiye çapında en yüksek kurumlar vergisi ödemeleri nedeniyle İstanbul Ticaret Odasından 1996, 1997, 1998, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında aldığı çok sayıda altın, gümüş, bronz madalyalar ve takdir belgeleri

İngilizce bilen Erdal Aksoy, 1974 yılından beri Belkıs Aksoy ile evlidir. Sanatsever Erdal ve Belkıs Aksoy çifti, Hüseyin Avni Lifij ve Timur Kerim İncedayı tablolarından oluşan seçkin bir koleksiyona sahiptir. Çiftin, Banu Aksoy Tarakçıoğlu (1975) ve Batu Aksoy (1977) olmak üzere iki çocuğu vardır. Banu Aksoy Tarakçıoğlu ve Batu Aksoy, Aksoy Holding hissedarı ve Yönetim Kurulu üyesi olup şirket faaliyetlerini Erdal Aksoy ile birlikte yürütmektedirler.

KAYNAK: Erdal Aksoy – Kurucu Başkan (aksoy.com/tr, 25.11.2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör