Levent Değertekin

Elektrik-Elektronik Mühendisi, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü

Akademisyen, elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü. 1968 yılında Diyarbakır’da doğdu. İnönü İlkokulu’nu bitirdikten sonra girdiği Diyarbakır Anadolu Lisesi’nden 1985 yılında birincilikle mezun oldu. Lise eğitimi sırasında TÜBİTAK tarafından düzenlenen Fizik ve Kimya alanındaki yarışmalarda Türkiye çapında ödüller aldı.

Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde 1989’da tamamladı.  Yüksek lisans derecesini Bilkent Üniversitesi’nde taramalı akustik mikroskop üzerine araştırma yaparak aldı. Daha sonra TUBİTAK bursu ile Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’ne araştırma yapmak üzere gitti. 1997 yılında aynı üniversiteden doktorasını aldı ve doktora sonrası araştırmacısı olarak çalışmaya başladı.

2000 yılında ABD’nin mühendislik alanında önde gelen okullarından Georgia Institute of Technology'de yardımcı doçent olarak göreve başladı. 2005 yılında doçentliğe yükseltildi, 2008’de hem Makina hem de Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde profesör unvanını aldı. 2009 yılında G.W. Woodruff Mekanik Sistemler Kürsüsü Profesörü olarak seçildi ve halen bu pozisyonda görevini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Levent Değertekin’in araştırma alanları; mikro boyutta medikal ultrasonik görüntüleme sistemleri, opto-akustik sensörler ve işitme cihazı mikrofonları, taramalı atomik mikroskop, elektronik devrelerle tümleştirilmiş mikro-elektro-mekanik sistemler ve bioanalitik sistemlerdir. Bu konularda uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış 100'den fazla makalesi ve 48 patenti vardır. Araştırma grubundan mezun olan 17 doktora öğrencisi ABD ve Türkiye’de önde gelen üniversite ve şirketlerde öğretim üyesi ve araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Grubunda yapılan araştırmalar ABD’de üç şirketin kurulusuna yol açmış ve bazı patentleri de alanında öncü şirketler tarafından lisanslanmıştır. Özellikle taramalı atomik mikroskop ve ultrasonik görüntüleme konularında 50’den fazla uluslararası konferansa konuşmacı olarak davet edilmiştir. Halen IEEE Sensors ve IEEE Transactions on Ultrasonics, Ferroelectrics and Frequency Control dergilerinin editör kurullarında görev yapmaktadır.

2001 yılında Whitaker Vakfi Biomedikal Mühendisliği Araştırma Ödülünü, 2004 yılında ABD Ulusal Bilim Vakfı (TUBİTAK muadili) Kariyer Ödülünü, 2005 yılında Sigma Xi Genç Öğretim Üyesi Ödülünü ve IEEE UFFC Topluluğu’nun Yılın En İyi Makalesi Ödülünü almıştır. 2008 yılında Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi Mühendisliğin Sınırları Sempozyumuna davetli olarak seçilmiştir.  Son yıllardaki çalışmaları sürekli olarak Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından desteklenmektedir.  Evli ve iki çocuk babasıdır.

HAKKINDA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör