Yıldırım Aktürk

Elektrik-Elektronik Mühendisi, Milletvekili, Bürokrat, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Liverpool Üniversitesi Elektronik Fakültesi

Elektronik ve Telekomünikasyon Mühendisliği, bürokrat, siyasetçi, milletvekili. 1941, İzmit doğumlu. Baba adı Sadık, anne adı Hatice Mükerrem. Liverpool Üniversitesi Elektronik Fakültesini bitirdikten sonra Londra Üniversitesi ve Harward Üniversitesinde Kamu Yönetimi Master eğitimini tamamladı.

Devlet Planlama Teşkilatı Teşvik Dairesi Uzman Yardımcısı, Araştırma Grubu Başkan Yardımcısı, Tarım Bakanlığı Bakan Özel Müşaviri, Devlet Planlama Teşkilatı İktisadi Planlama Daire Başkanı, Müsteşarı, Testaş Kurucusu, Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı, ENKA Yönetim Kurulu Üyesi, İnterbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanı, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu ve Yüksek İstişare Konseyi Üyesi, Pamukbank Yönetim Kurulu Başkanı, Avrupa Topluluğu Çalışma Grubu Başkanı, Libya – Türk Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Bankacılık Sektör Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.

Yıldırım Aktürk, ANAP’tan XX. Dönem (24.12.1995 – 18.04.1999) Uşak Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Sonra partisinden ayrılıp bağımsız kaldı. Evli, 5 çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: Eski vekil estiriyor (arsiv.sabah.com.tr, 13.04.2001), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör