Ayhan Altıntaş

Elektrik-Elektronik Mühendisi, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Elektrik ve Elektronik Mühendisi, Siyasetçi, XXVII. Dönem Ankara Milletvekili. 1958, Yozgat doğumlu. Baba adı Rasim, anne adı Müşerref. Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Elektrik ve Elektronik Mühendisi derecesini 1979 yılında ve Yüksek Mühendis derecesini de 1981 yılında aldı. Doktorasını Ohio State University’de 1986 yılında tamamladı. Australian National University’de çalıştıktan sonra 1988 yılında Yardımcı Doç. Dr. olarak İD Bilkent Üniversitesinde akademisyenliğe başladı. 1990 yılında doçent, 1996 yılında ise profesör oldu. Japonya Tokyo Teknoloji Enstitüsünde, Almanya Münih Teknik Üniversitesinde, Kanada Concordia Üniversitesinde profesör olarak bulundu.

Prof. Dr. Ayhan Altıntaş, Bilkent Üniversitesinde 6 yıl Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, 3 yıl Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı yaptı. Bilkent bünyesinde kurulan İletişim ve Spektrum Yönetimi Araştırma Merkezinin Direktörü olarak görev aldı. Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Mühendislik Eğitim Kurumları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği Üyesidir.

24 Haziran 2018 genel seçimlerinde İYİ Parti’den XXVII. Dönem Ankara Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Almanca bilen Altıntaş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Almış olduğu ödüllerden bazıları şunlardır:

 

Ohio State University Electror Science Laboratory 1986 yılı en iyi doktora tezi ödülü, 1991 IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) en iyi danışman ödülü, IEEE Üçüncü Milenyum Madalyası, ODTÜ Parlar Vakfı Araştırma Ödülü, 1996 TÜBİTAK Araştırma Teşvik Ödülü.

KAYNAK: 27. Yasama Dönemi Milletvekilleri (tbmm.gov.tr, 24.04.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör