Fatih Erbakan

Genel Başkan, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Siyasetçi

Doğum
01 Ocak, 1979
Eğitim
Başkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Fakültesi
Burç
Diğer İsimler
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı

Elektrik-Elektronik Mühendisi, politikacı, Yeniden Refah Partisi Kurucusu ve Genel Başkanı, Necmettin Erbakan Vakfı Genel Başkanı. 1 Ocak 1979 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Tam adı Muhammed Ali Fatih Erbakan’dır. Nermin Erbakan ile babası başbakanlık da yapmış olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın 3. çocuğudur. Zeynep Erbakan, Elif Erbakan adlarında iki kız kardeşi vardır. İlkokulu Ankara‘da okuduktan sonra ortaokulu Ankara Merkez İmam Hatip Ortaokulu’nda okudu. Lise eğitimini ise Ankara Ayrancı Lisesi’nde okuyarak mezun oldu.

Başkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Fakültesinden Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldu. Mezun olduktan sonra yüksek lisans için İngiltere‘ye gitti. Londra‘da Royal Holloway Koleji’nde işletme alanında yönetim ve organizasyon doktorasına başladı.

Ancak annesi Nermin Erbakan vefat edince Türkiye’ye döndü. Sonra da yüksek lisans eğitimini Başkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yaptı. Devamında yine aynı üniversitede Yönetim ve Organizasyon dalında doktorasını yaptı. 2012 yılında 30 bin liralık bedelini peşin yatırarak bedelli askerlik yapmış oldu.

Fatih Erbakan öğrencilik yıllarında jöleli saçları, şık kıyafetleri, son model otomobilleri ve hız tutkusuyla sık sık gündeme geldi. Lise yıllarından başlayarak defalarca babasının yanında kürsüye çıkıp baş parmağını havaya kaldırarak siyasete ısındı. 1998 yılında ailesiyle birlikte Mekke‘ye gitti ve ikinci kez hacı oldu.

Fatih Erbakan, 2012 yılında Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi oldu ve aynı zamanda Genel başkan başdanışmanı olarak görev üstlendi

17 Kasım 2013 tarihinde “Prof. Dr. Necmettin Erbakan Vakfı” kuruldu ve Genel Başkanı olarak da Fatih Erbakan seçildi.

Fatih Erbakan, 23 Şubat 2003 tarihinde babasının siyasi yasağının bittiği gün Beyza Molu ile Çırağan Sarayı’nda evlendi. İkiz kız çocukları vardır.

 

Yeniden Refah Partisi

 

Fatih Erbakan, 23 Kasım 2018 Cuma günü 99 Kurucular Kurulu üyesi ile birlikte Yeniden Refah Partisi'ni kurdu. Parti kuruluşu nedeniyle Hacı Bayram Camisi'nde cuma namazı kıldı, Hacı Bayramı Veli Türbesi'ni ziyaret etti.

Fatih Erbakan, "Yıllardır özlemle, heyecanla beklenen Yeniden Refah Partimizi bugün resmen kurduğumuzun müjdesini veriyorum." diye konuştu.

11 Nisan 2019’da Temel Karamollaoğlu liderliğindeki Saadet Partisi için haiz işlemi başlatarak, Balgat’taki genel merkez binasını boşalttı.

Nasuh Akar Mah. 1403. CadNo:6/1 Balgat / Ankara adresindeki bina, yeni kurulan partinin genel merkezi olarak hizmet vermeye başladı.

 

Yeniden Refah Partisi Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyeleri:

 

Dr. Fatih Erbakan - Genel Başkan

Prof. Dr. Sacit Günbey - Genel Başkan Yardımcısı - Siyasi İşler Başkanı

Bahattin Sungur - Genel Başkan Yardımcısı  - Teşkilat Başkanı

Cengiz Zor - Genel Başkan Yardımcısı  - Eğitim Başkanı

Zafer Emanetoğlu - Genel Başkan Yardımcısı - Tanıtma Başkanı

Av. Mehmet Ener - Genel Başkan Yardımcısı  - Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı

Ali Yüksel - Genel Başkan Yardımcısı  - STK ve Halkla İlişkiler Başkanı

Dr. Fatih Öztek - Genel Başkan Yardımcısı  - Ekonomik ve Sosyal İşler Başkanı

Prof. Dr. Doğan Aydal - Genel Başkan Yardımcısı  - Ar-Ge Başkanı

Doğan Bekin - Genel Başkan Yardımcısı  - Dış İlişkiler Başkanı

Cemil Çolak - Genel Başkan Yardımcısı - Mahalli İdareler Başkanı

Suat Pamukçu - Genel Sekreter

Yücel Mollaismailoğlu - Genel Başkan Yardımcısı - Genel Muhasip ve Mali İşler Başkanı

Dr. Bilal Okudan - Gençlik Kolları Genel Başkanı

 

KAYNAKÇA: Erbakan'ın oğlundan yeni parti Fatih Erbakan kimdir kaç yaşında? (haberingundemi.com, 23.11.2018), Fatih Erbakan’dan Yeniden Refah Partisi (sabah.com.tr, 24.11.2018), Saadet Partisi'ne haciz şoku! (sozcu.com.tr, 11 Nisan 2019), Muhammed Ali Fatih Erbakan Biyografisi (haberler.com, 28.05.2019), Genel Başkan Dr. Fatih Erbakan yenidenrefahpartisi.org.tr, 28.05.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör