Ali Köse

İlahiyat Profesörü, Araştırmacı Yazar, Akademisyen

Eğitim
Dokuz Eylül Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi

İlahiyat profesörü, akademisyen, yönetici, dekan. 1981’de Antalya İmam-Hatip Lisesi’nden, 1985’te Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans (1988), Londra Üniversitesi King’s College’de doktora (1994) eğitimini tamamladı.1998’de doçent, 2004’de profesör oldu. 2000 yılından itibaren Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde Din Psikolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesidir öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Halen Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanı ve Din Psikolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesiolarak görevini sürdürmektedir.

Din Psikolojisi ve Din Sosyolojisi alanlarında geniş araştırmaları bulunan Prof. Dr. Ali Köse’nin alanıyla ilgili yayımlanmış kitapları vardır:

ESERLERİ:

Sekülerizm Sorgulanıyor (2002), Conversion to Islam, Neden İslam’ı Seçiyorlar, Freud ve Din, Deprem ve Din, Milenyum Tarikatları (2014), Laik Ama Kutsal, Avrupa Birliği Ülkelerinde Din Devlet İlişkisi, Avrupa ve İslam, Üç Yusuf Bir İslam, Türbeler: Popüler Dindarlığın Durakları, Enteller Aleykümselam Der mi, Din Psikolojisi, Kutsalın Dönüşü.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), (ilahiyat.marmara.edu.tr, 20.02.10.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör