Mehmed Said Hatiboğlu

İlahiyatçı

Doğum
25 Eylül, 1933
Eğitim
Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi
Burç

İlâhiyat profesörü, yazar. 25 Eylül 1933, Burdur doğumlu. Burdur’un meşhur âlimlerinden Hatib Hoca lâkablı Mehmed Re’fet Efendi’nin oğlu olup, İslami hayatın canlı olarak yaşandığı, odalarının sayısız kitabla dolu olduğu, cemaatle namaz kılınan bir evde büyüdü. İlk ve ortaokulu Burdur'da okudu. Lise eğitimine İzmir Atatürk Lisesi'nde başladı ve Antalya'da bitirdi.

Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesini bitirdikten (1958) sonra1959 başında Prof.Dr. Tayyib Okiç'in "Hadis Asistanlığı'na tayin edildi. 1962’de "İslami Tenkid Zihniyeti ve Hadis Tenkidi'nin Doğuşu" isimli teziyle Doktor, 1967’de "Hz. Peygamber'in Vefatından Emeviler'in Sonuna Kadar Siyasi-İçtimai Hadiselerle Hadis Münasebetleri" teziyle Doçent, 1978 de "İslam'da İlk Siyasi Kavmiyetçilik: Hilafetin Kureyşliliği" teziyle Profesör oldu. Din İşleri Kurulu (DİB) Üyeliğinde bulundu. Ankara İlahiyat Fakültesinde Hadis Kürsüsü Başkanlığı yürüttü. 2000 yılında aynı fakülteden emekliye ayrıldı.

Hatiboğlu, 1986-98 yılları arasında İslâmî Araştırmalar ve İslâmiyat dergilerinin editörlüğünü yaptı. Makalelerinin bir bölümünü 2004 yılında Müslüman Kültürü Üzerine adıyla kitaplaştırdı.

ESERLERİ:

Hilafetin Kureyşliliği, Müslüman Kültürü Üzerine (2004), Şerefu Ashâbi’l-Hadîs Tahkîki Ayrıca çevirileri vardır.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2009), Mehmet Said Hatiboğlu Hoca (garibce.blok.spot.com.tr, 2 Mart 2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör