Taner Güçlütürk

Şair

Eğitim
Priştine Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Şair ve yazar. 20 Ocak 1980 tarihinde, Kosova’nın Prizren şehrinde doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini Türk dilinde Priştine'de yaptı. 1999 yılında Prizren Radyosu'nda görev aldı. Gazetecilik çalışmalarını, Kosova'nın "Yeni Dönem" Kosova Türk Medyasında sürdürdü.

Ekim 2004’te Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümünde lisans, Haziran 2007’de de aynı bölümde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2008 yılında Makedonya-Üsküp “Kiril ve Metodij” Üniversitesi “Blaže Koneski” Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde doktoraya kaydını yaptırdı.

2011 yılında “1951-2001 yılları arasında Kosova’da Çağdaş Türk Edebi Yaratıcılığı” konulu doktora tezini, tez danışmanı Prof. Dr. Hamdi Hasan, savunma jürisi başkanı Prof. Dr. Zekirya Neziri, jüri üyeleri Prof. Dr. Nimetullah Hafız, Prof. Dr. Tacida Hafız ve Doç. Dr. Fadıl Hoca’dan oluşan jüri önünde savunarak, Yeni Türk Edebiyatı alanında filoloji bilimleri doktora unvanını aldı.

Genç öğretim görevlisi ve araştırmacı Güçlütürk’ün dil, edebiyat, halkbilimi, tarih gibi Türkoloji’nin diğer yan disiplinleri alanlarında da otuza yakın başarılı bilimsel makalesi ve araştırması bulunmaktadır.

Son zamanlarda yoğun olarak Çağdaş Türk Edebiyatı sahasında çalışmalarını sürdüren Güçlütürk, 2008 yılında Priştine Üniversitesi Senatosu’nun kararıyla Priştine’de Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu bölümde 2013 yılına kadar Edebiyat Kuramı, İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı, Halk Edebiyatı, Divan Edebiyatı, Tasavvuf Edebiyatı, Tanzimat ve Milli Edebiyat, Çağdaş Türk Edebiyatı, Balkan Edebiyatına Giriş, Balkanlarda Türk Edebiyatı, Tercüme Teori ve Uygulamaları, Edebi Tercüme ve Gazeteciliğin Esasları gibi dersleri okuttu ve uygulamalarını gerçekleştirdi.

Şiir, deneme, haber, yorum ve bilimsel makaleleri bugüne kadar Kuş, Tan, Çevren, Sofra, Derya, Yeni Dönem, BAL-TAM Türklük Bilgisi, Çağdaş Çizgi, Türkçem, Öğrenci, İlke, Köprü, Bahar, Yeni Balkan, Prizrenliler, Balkanlarda Türk Kültürü, Rumelililerin Sesi, Ufuk, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Balkan Türküsü, Kardeş Kalemler gibi dergi ve gazetelerde yayınlandı. 2005-2006 yılında Kosova Basın Konseyi üyeliğinde bulundu.

Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığında Türk Dili ve Edebiyatı hocası olarak görev alan Güçlütürk, şimdilerde Yunus Emre Enstitüsü’nün Kosova’daki Türk Kültür Merkezi’nde çalışmaktadır. Güçlütürk, ayrıca Balkan Türkoloji Araştırmaları Merkezi (BAL-TAM) araştırma görevlisi, “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği “Nazım Hikmet” Edebiyat Kolu Başkanı ve Kosova Türk Yazarlar Derneği eş başkanı, Kosova Türk Yazarlar Derneği, Kosova Türk Gazeteciler Derneği, Balkan Türkoloji Araştırmaları Merkezi, Kosova Türk Aydınlar Ocağı üyesi ve yönetim kurulu, 2012 yılından bu yana Kosova Cumhurbaşkanlığı Topluluklar Danışma Konseyi üyesidir. 

Ödülleri:

Finlandiya İnsan Hakları tarafından 2005 yılında Kosova’da en başarılı gazetecisi ödülünü aldı. 1999-2009 yılları arasında yerel, ulusal ve uluslararası birçok medya kuruluşunda gazeteci, sunucu ve program yapımcısı olarak çalıştı. Aynı zamanda Kosova Türk Çağdaş Edebiyatının en genç temsilcisi olan Taner Güçlütürk, 2008 yılında Fransa’da Obernai kentinde düzenlenen edebiyat yarışmasında “Yörük Düğünü” şiiriyle elde ettiği ikincilik ödülüyle, Türkçe şiiriyle Kosova’ya uluslararası çapta ödül kazandırdı. 1998 yılında da Kosova’da Atatürk Konulu şiir yarışmasında da ikincilik ödülünü elde eden Güçlütürk’ün ulusal ve uluslararası toplam üç edebiyat ödülü mevcuttur.

ESERLERİ:

Şiir: Dilime Yaslar Yakışmaz (İstanbul, 2014),

Araştırma-İnceleme: Kosova’da Türk Edebi Yaratıcılığı 1951-2001 (doktora tezi, Prizren, 2014).

Antoloji: Yeni Yol Arkadaşları (Kosova’nın yazında, görselde, müzikte genç sanatkâr ve yetenekleri seçkisi, Prizren, 2015), Kosova Çağdaş Şiir Antolojisi (Prizren, 2016).

Çeviri: Nasıl Sevmeli (Şiir, Jeton Kelmendi'den, North Karolina-Raleigh, ABD, 2011), Ali Paşa’ya Rus Ruleti (Milazim Krasniqi'den, dram).

KAYNAKÇA: Türkiye Yazarlar Birliği / Türk Dünyası Şiir Güldestesi 6 - Metinler / Bildiriler / Seçmeler (2009), Taner Güçlütürk Bilgi Teyidi (Şubat 2017), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (12. Cilt, 2018).

 

SESLENİŞ


Halkım.

Senin için bir şiir daha 

Seslenişim özgürlüğün için şu an 

Namusun 

Şerefin

Ve gururun üzerine yazılan,

Uyutmak değil, uykularını kaçırmak niyetim

Ölü toprağını silkelemek

Gözyaşını şu satırla silebilmek

Gafletinle sessizliğini gömmektir,

Vicdanın sızılara mahkum edilecekse

Kelimelerimi hazırım hapsetmeye senin için her an,

Çökmesin gökyüzüne bulutlar

Mücadeleni bitirmesin yarınlar

Sesini Kosova ovasında yankılatsın yamaçlar,

Düşüncen hürriyete hak

Yüzün ak, sen dik duruşa layıksın

Bu toprak sen

bu hava sen

Bu su sen,

Halkım

Etrafına iyice bak 

Avutmasın seni yine yalanlar 

Gelecek sensin uyan

Seslenişim yarınların için inan!

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör