Asım Gönen

Şair

Doğum
05 Mayıs, 1945
Burç

Şair. 5 Mayıs 1945, Artvin doğumlu. Kırşehir’de başladığı ilkokulu Ankara’da bitirdi. Kırşehir İlköğretmen Okulundan (1968) mezun olduktan sonra Kırşehir’in merkez ve köylerinde yirmi beş yıl öğretmenlik yaşantısından sonra kendi isteği ile emekliye (1994) ayrıldı. İlk şiirleri 1980’li yıllardan itibaren Öğretmen Dünyası, Abece, İmece, Eşik, Kıyı, Yeni Şiir, Damar, Anadolu, Ekin, Varlık, İnsancıl, Evrensel, Agora, Minerva Akköy, Söylem, Aykırısanat gibi dergilerde yayımlandı. 1998’de Acının Volkanı adlı şiir kitabıyla Enver Gökçe Şiir Başarı Ödülüne lâyık görüldü.

Asım Gönen’in Gül Kokan Düşler’indeki şiirleri, tam anlamıyla acı bir çığlık. Ölümler, ölüm oruçları, yargısız infazlar, işsizlik, açlık, kan, iç içe. (…)

Sonuç olarak Asım Gönen, işsizliğin, açlığın önlerine aşılmaz bir engel olarak konduğu ve hiç hak etmedikleri halde ölümle yaşam arasındaki çok ince bir çizginin salınmalarına hapsedilmiş, sömürülmüş, yoksul bırakılmış insanların şiirini yazıyor. Gönen için renkli bir şair denilebilir. Gönen’de beyaz, yeşil ve mor renkler sıkça kullanılıyor. Flora elemanlarından da “gül” ile çok karşılaşıyoruz. Gönen açlık, cani, cellat, çığlık, kan enkaz gibi sözcüklerle ifade edilen olgular karşısında asla yılgınlığa, umutsuzluğa düşmüyor. Adeta, dizelerine gül ekliyor. Bu durum, belki de düşlerinin gül kokmasından kaynaklanıyor. Evet, o düşleri gül kokan bir şair...”  (Mustafa Yıldız)

ESERLERİ (Şiir)

Sen Ayrılığa Değerli Şarkısın (1987), Acının Volkanı (1990), Yaramdan Hasretin Aktı (1996), Gül Kokan Düşler (1999).

HAKKINDA: Tacim Çiçek / Ege Kültür’ün Dört Şairi ve Şiirleri Üstüne Saptamalar (Aralık 1996), Mustafa Yıldız / Düşleri Gül Kokan Şair asım Gönen (Damar, haziran 2000).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör