Gündoğdu Duran

Türk Sanat Müziği Bestecisi, Asker, Müzisyen

Doğum
27 Mayıs, 1937
Ölüm
14 Haziran, 2021
Eğitim
Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü
Burç

Müzisyen, Türk Sanat Müziği bestecisi, asker, emekli yarbay (D. 27 Mayıs 1937, Kızıllar (Taşkale) köyü / Karaman – Ö. 14 Haziran 2021, İstanbul).  Öğretmen Mustafa Duran'ın oğludur. İlkokulu Beyşehir’de, Ortaokul ve Liseyi Konya Lisesi’nde okudu. 1961 yılında Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin tarih bölümünü bitirdi. Fakültede askeri Öğrenci olduğu için, 1961-62 ders yılından itibaren, sırasıyla Mersin, Konya, Çankırı Astsubay okullarında tarih öğretmenliği yaptı. 1980 yılında yarbay iken Kuleli Askeri Lisesi’nden kendi isteğiyle emekli oldu.

1963 yılında üsteğmen iken, Seniha Duran ile Konya’da evlenmiş olup bu evlilikten Beste isimli bir kızı, Fatih isimli bir oğlu vardır.

Neyzen Burhanettin Ökte, Neyzen Ulvi Erguner, Neyzen Akagündüz Kutbay, Kemanî Cahit Peksayar’dan faydalandı. Beste, güfte ve şiir alanında Bekir Sıtkı Erdoğan’dan destek gördü. 1958 yılında fakültede okurken ilk bestesi olan "Ankara Rüzgârı" güftesini muhayyerkürdi makamında besteledi. Bu şarkıyı ilk olarak Ankara Radyosu'nda, 1964 yılında Kutlu Payaslı icra etti ve Nesrin Sipahi aynı yıl 45'lik plağa okudu. Aynı yıl ikinci şarkısı "Gözleri aşka gülen Taze Söğüt Dalısın" Türk sanat müziği repertuvarına girdi. Nihavent makamındaki bu şarkının da söz ve müziği kendine aitti. 1959 yılında ise “Kara Sevda” isimli şarkısını Muhayyerkürdî makamında besteledi. Daha çok kendi şiirlerini besteleyen Gündoğdu Duran'ın, "Gülmüyor Goncalar" isimli şarkısının sözleri ise ses sanatçısı Onur Akay'a aittir.

 

Gündoğdu Duran Besteleri:

 

Muhayyerkürdi – Ankara Rüzgârı

Rast - Ben Varım Gözyaşında Saçlarında Tel Benim                       

Nihâvend - Gözleri Aşka Gülen Tâze Söğüt Dalısın 

Hicâz- Haber Bekliyorum Bak Yine Ben Penbe Şafaktan    

Muhayyer Kürdî - Ne Çıkar Bahtımıza Ayrılık Varsa Yarın (Kara Sevdâ) 

Muhayyer Kürdî - Penbe Küçük Dudağın Söyledi Şarkımızı           

Hüseynî - Rüzgâr Gibi Gel Fırtınalar Gönlümü Sarsın         

Kürdîlî Hicazkâr - Seni Gördüm Her Güzelde (Söyle Yalan Mı)    

Mâhûr - Kaybolan Hayallerim Gözlerinde Her Gece

Hicâz - Her Gün Gözler Anlatır Sevgini        

Nihâvend - Yalvarır Nağmeler Yok Yine Eyvâh Bir Haber 

Kürdîlî Hicazkâr - Yazılmış Alnıma Sonsuz Umutlar İstemem Sevgini Al Senin Olsun

Sultânî - Yegâh - Yıllar Seni Yollar Beni Bağlamış 

Hicâz - Birinci Sevdiğim İlk Gözağrımdı (Kül Etti Beni)     

 

Vefatı:

 

Gündoğdu Duran, 14 Haziran 2021 günü İstanbul'da hayatını kaybetti. Vefatını bestekâr dostu Turhan Taşan ve bir şarkısının söz yazarı da olan ses sanatçısı Onur Akay duyurdu

 

KAYNAKÇA:Karamanlı Bestekâr Gündoğdu Duran Kimdir?  (19 Nisan 2019), Karamanlı Bestekar Gündoğdu Duran Hayatını Kaybetti (karamandauyanis.com, 14 Haziran 2021), Emekli Yarbay ve Bestekar Gündoğdu Duran vefat etti (iyigunler.net, 14.06.2021), Gündoğdu Duran Besteleri (projetsm.com, 14.06.2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör