Göksel Baktagir

Besteci, Kanun Sanatçısı

Doğum
Eğitim
İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı

Kanuni - Bestekar Göksel Baktagir, 1966 yılında Kırklareli’nde doğdu. Müziğe 8 yaşında babası Muzaffer Baktagir'in gözetiminde başladı. Bağlama ile başlayan müzik serüveni 14 yaşından sonra kanun icrasına evrildi; Baktagir'in örnek aldığı isimlerin başında da Ahmet Meter gelmekteydi. 1983 yılında girdiği İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarından 1988'de mezun oldu. Bu okulda bir yıl sonra lisansüstü eğitimine başladı. Aynı yıl, Tanburi Necdet Yaşar'ın Genel Sanat Yönetmenliğindeki Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'nda kanun sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Bu tarihlerde dahil olduğu "Necdet Yaşar Ensemble" ile İngiltere, Fransa, Danimarka, Belçika, Hollanda, Almanya, Kanada ve ABD'nin çeşitli eyaletlerinde konserler verdi.

Sanat çalışmaları:

Beste çalışmalarına konservatuvar öğrenciliği yıllarında başlayan Göksel Baktagir'in, otuz beşi sözlü ve yüzbeşi enstrümantal olmak üzere 140 civarında beste çalışması bulunmaktadır. Eserlerinin birçoğu TRT repertuvarına alınmış, "Sazım" adlı Zavil saz semaisi, 1990 yılında T.R.T. tarafından düzenlenen bir yarışmada ödül kazanmıştır. "Tek Kelime" adlı muhayyerkürdi şarkısı, Milliyet gazetesinin düzenlemiş olduğu 1997 yılının en sevilen 10 şarkısı arasına seçildi. Baktagir, 1984 yılından beri, kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra özellikle "sol el" için geliştirdiği kendine özgü bir teknik üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Kanun sazı üzerinde, geleneksel icra biçimlerinde günümüzün en önde gelen icracılarından biri olarak kabul edilen sanatçı, temelde bir Türk Musikisi enstrümanı olan sazının bütün imkânlarını ve sınırlarını değerlendirerek, bakış açısını diğer dünya müziklerine doğru genişletmiştir. Bu bağlamda New Age ve Caz gibi türlerde de başarılı örnekler sergilemiş, bazı Batılı caz topluluklarıyla konserler vermiştir. Göksel Baktagir'in klasik normlar çerçevesinde bestelemiş bulunduğu saz eserlerinden yirmi tanesini ihtiva eden "Okyanustaki Sesler", "Kervansaray-3", "Günlük", "Doğu Rüzgarı", "Okyanustaki Sesler-2(Cananım)", "Okyanustaki Sesler-3(Hüzün)" adlarını taşıyan CD ve kaset çalışmaları bulunmaktadır.

Baktagir, CNN Türk yapımı, "İstiklâl Marşı Belgeseli"nin müziklerini bestelemiştir. Bu çalışmalarının yanında "Türk-Japon Dostluk Konseri", "Türkiye ile Şili Arasındaki Diplomatik İlişkilerin 90. Yıldönümü'" [3] gibi buluşmalarda konserler vermiştir. Çeşitli üniversitelerde de konserler veren Baktagir, Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan yolculuğunu, Doğu Rüzgârı temalı eserleriyle anlatmaktadır.[4] Ayrıca farklı sanatçıların eserlerine katkıda bulunmuş; Mercan Dede, Beyhan Murphy ile oluşturdukları projede modern müzik ile geleneksel enstrümanları ve müzikleri buluşturmuştur. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da halka yönelik ve diplomatik cemiyete yönelik konserler vermiş, İngiltere'de de Türk ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan Leighton House'da konser vermiştir.

40 yıllık birikimiyle oluşturduğu bestelerinin çıkış hikayelerinin yer aldığı ”Bestekar” isimli kitabı 2020 yılında yayımlandı. Sanatçı, yayınlanmak üzere bir kanun metodu üzerinde çalışmaktadır ve  bu güne kadar CD ve kaset olarak yayınlanmış eserlerinin yer aldığı bir nota kitabını da "Okyanustaki Sesler" adıyla yayına hazırlamaktadır. İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'ndaki asli görevinin yanında müzik çalışmalarını İstanbul Fasıl Topluluğu, İstanbul Tasavvuf Musikisi (Dergah) Topluluğu ve İstanbul Sâzendeleri'nde sürdüren Baktagir, geçen yıllar içinde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olarak hizmet vermiştir.

          Sanatçı Füsun Baktagir ile evlidir. Buğra Can ve Cansu adlı iki çocuğu vardır.

 

Albümleri:

Okyanustaki Sesler - Kaf Müzik 1997

Günlük - Kaf Müzik 1998

Okyanustaki Sesler-2 (Cananım) - Kaf Müzik 1998

Doğu Rüzgarı 1 -Akustik Yapım 1999

Okyanustaki Sesler-3 (Hüzün) - Kaf Müzik 2000

Sirtolar Ve Longalar - Kalan Müzik 2001

Sezgiyle Seslenişler - Akustik Yapım 2001

Hayal Gibi - Akustik Yapım 2002

Doğu Rüzgarı 2 - Akustik Yapım 2003

Hayal Gibi – 2 - Akustik Yapım 2004

Duygu Pınarı - Akustik Yapım 2005

Furtuna - Kaf Müzik 2007

Hayal Gibi 3 - Aşk Masalı - Akustik Müzik 2008

 

KAYNAKÇA: Göksel Baktagir kimdir?( hurriyet.com.tr  - 25.09.2010), Göksel Baktagir biyografi (ykultursanat.com/kategori/goksel-baktagir- ) Göksel Baktagir Resmi Web Sayfası (gokselbaktagir.com.tr, 09.01.2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör