Hüseyin Altın

Besteci, Arabesk Şarkıcısı, Türk Halk Müziği Sanatçısı

Doğum
01 Nisan, 1958
Ölüm
23 Temmuz, 2016
Burç

Arabesk müzik ve halk müzik sanatçısı, besteci, şair, söz yazarı, aranjör, oyuncu (D. 1 Nisan 1958, Erzurum – Ö. 23 Temmuz 2016, Erzurum). Fakir ve mütevazı bir ailenin ortanca çocuğu olan Hüseyin Altın, 30 yıllık sanat hayatının dışında, çok çileli bir aile serüveni ile de daha küçük yaşlarda karşı karşıya gelmiştir. Küçük yaşlarda Erzurum’da çay bahçelerinde güzel sesini duyurmaya başlayan ve özel gecelerde sahneye ilk adımlarını atan sanatçı, ablasının ısrarı üzerine İstanbul’a gelmiş, kısa zamanda sesinin güzelliği ile kendini Unkapanı’nda bulmuş ve Türkiye’nin ilk çocuk sanatçısı olarak profesyonel yaşamına başlamıştır. Sesinin ve yorum gücünün yapımcılar tarafından fark edilmesi ile kendisine ait hayran kitlesi onu kısa zamanda zirveye çıkarır. Gündüzleri her çocuk gibi öğrenim için okulda, akşamları ise gazinoda çalışmaktadır.  Fakat şanssızlıklar ve Ailevi sorunları yüzünden birçok zorluğa göğüs germek zorunda kalmıştır.

İlk 45’lik plağını 1972 yılında Maziya Gömdüm Seni ve Bana El Oldun isimli 2 şarkıyı yorumlayan Sanatçı, efendiliği , sanatçı duruşu ile kendini ispatlamış bunun yanında kendisine ait fanatik hayran kitleler oluşturmaya başlamıştır bile.

Sanatçı 1975 yılında yine 2 parçadan oluşan Evren Plak aracılığı ile Beterin Beteri Var,Deli Gibi Sevdim ve Aşkın Bende Saklı isim 3 Adet 45’lik daha çıkarmıştır. 1976 yılında başka bir firmayla anlaşarak (Grafson Plak) Bizi Sarhoş Görüyorlar, İçiyorsam Sebebi Var 45’liklerininyanı sıra 12 parçadan oluşan Tatlı Azap Albümünü çıkarmıştır. 1982 yılına kadar yine bu firmayla devam etmiş, Bıktım Artık Yaşamaktan, Anlatayım Derdimi, İsyan Neye Yarar isimli 3 adet 45’lik ve Sabahsız Geceler, Bahtı Karalı, Gurbet Yolu ve Divane Long playlerini çıkarmış ve şöhret basamaklarını birer birer tırmanmıştır.

Ünlü sanatçı yine o yıllarda kazandığı şöhretin etkisiyle sinema filmlerinde de boy göstermeye başlamış ve Hor Görme Garibi, Bahtı Karalı, Aşk Sürgünü, Dertlerin Sahibi, Gecelerin Adamı ve Kadersizler isimli filmlerde başrol oynamıştır. Daha sonraki yıllarda firma değiştiren sanatçı Odepsifono ve Güneş Plaktan ardı ardına bomba etkisi yapan albümlerini çıkarmış ve şöhretinin doruk noktasına ulaşmıştır.

Özellikle Gecelerin Adamı, Zamanında,Sevda Durağım,Bahar Yeli,Hasret Akşamları ve Dargınım Albümleri piyasayı kasıp kavurmuştur. Sanatçının Albümleri artık yüzbinlerce satmaktadır. Özellikle Dargınım Albümü bugüne kadar satış rakamı milyona yaklaşmıştır. Ama gelin görün ki Sanatçının yakasını aksilikler hiç bırakmamıştır. Sanatçı artık kendi kabuğuna çekilmiştir. Fakat Hüseyin ALTIN severler sanata bu kadar emeği olan bu insanın bu şekilde yokolmasına çok üzülmektedirler ve tekrar Sanatçıyı eskisi gibi aralarında görmek istemektedirler.

Zamanın en büyük sanatçıları ve bestekârlarının şarkılarını büyük bir ustalıkla hayata geçirmiş olan bu büyük ses, şimdilerde o nankör insanlar tarafından hiç bahsedilmemektedirler.

Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş, Deli Gibi Sevdim, Sevemedim Karagözlüm, Esrarlı Gözler, İçiyorsam Sebebi var, Sorma Arkadaşım, Beterin Beteri var, Sensiz İstemem ve daha bir çok şarkı) Hüseyin Altın ile dinleyiciye ilk olarak ulaşmıştır. Zamanın en büyük Gece Klüplerinin aranan sanatçısı olan Hüseyin Altın’a, Orhan Gencebay gibi bir virtüöz bile Sevemedim Karagözlüm Şarkısını İlk söylediği zaman, Hüseyin Altın’ın arkasında Saz çalmıştır. Amma gelin görün ki ucuz bahanelerle gündeme gelmek için bir sürü rezilliği kendi ve aile yapısı kaldırmadığından bir türlü medyaya malzeme vermemiş ve dolayısıyla medyatik olamamıştır. Bu da onun gündem de olmasını mümkün kılmamıştır.

 Hüseyin ALTIN evli ve üç çocuk babasıdır. Bir kızı (Hilal) ve iki oğlu (Armağan ve Cem) olan sanatçı ; küçük oğlunun (Cem) rahatsızlığı nedeniyle bayağı bir ekonomik sıkıntı çekmiş ve sonunda kendi imkânları (Evini ve Arabasını Satmış)ve TGRT televizyonunun (Kezbanın Günlüğü) sponsorluk katkıları sayesinde çocuğunun ameliyatını gerçekleştirmiş olup, küçük Cem’in sağlığına kavuşması sağlanmıştır. Bu arada Mehmet Ali Erbil ve İbrahim Tatlıses gibi sanatçılar da programlarına çağırmış ve o kötü günlerde maddi ve manevi destekte bulunmuşlardır.

Arabesk Müziğin Emektarlarından olan sanatçının müzikal bilgi ve birikimi de üst düzeyde olup; sözü ve müziği kendisine ait olan onlarca şarkısının yanı sıra bu şarkıların düzenlemelerini, aranjörlüğünü ve çoğu Albümünün müzik yönetmenliğini de kendisi yapmıştır.

Hüseyin ALTIN’ın belli bir dinleyici kitlesinin olması yüzünden ve yapımcıların küçük düşünmesi yüzünden daha çok kitleye hitap etmesi mümkün olmamıştır.

Hüseyin Altın 23 Temmuz 2016 tarihinde evinin balkonundan düşerek yaşamını yitirdi. Cenazesi Beyoğlu Sütlüce Mezarlığı'na defnedildi.

 

Rol Aldığı Filmler:

 

Umut Taciri (Kendisi, Video 1997)

Bitmeyen Zulüm (1987)

Acılar Duvarı (1986)

Garip Kullar (Hüseyin, Video 1985)

Kadersizler (Hüseyin, 1984)

Gecelerin Adamı (1984)

Dertlerin Sahibi (Hüseyin, 1984)

Bahtı Karalı (1984)

Aşk Sürgünü (1984

Acı Kader (Video 1984)

Hor Görme Garibi (Hüseyin, 1981)

Şerefimle Yaşarım (Küçük Oyuncu, 1971)

 

Müzik Ekibinde Yer Aldığı Film:

 

Bitmeyen Zulüm (Şarkılar, 1987)

 

KAYNAKÇA: Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti (hurriyet.com.tr, 24.07.2016), Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti (mynet.com, 24.07.2016), Arabesk müziğin sevilen sanatçılarından Hüseyin Altın Kimdir (bilginotu.net, 27.07.2016), Hüseyin Altın (sinematurk.com, 27.07.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör