Aşkın Tuna

Vokalist, Besteci, Şarkı Sözü Yazarı, Şair

Doğum
Eğitim
Ankara Yüksek Teknik Öğretmen Okulu

Besteci, Şair, Söz Yazarı, Vokalist. 1957 yılında, İstanbul'da doğdu. Unutulmaz şarkıların besteci olarak ünlendi. Haydarpaşa Sanat Okulu'nda okuyan şair, 1975 yılında Ankara Yüksek Teknik Öğretmen Okulu'nu kazandı. Dört yıl süreyle Ankara'da kaldı.

Sektörde 1400 üzerinde şarkı sözü mevcut olan şairin eserlerini birçok ünlü sanatçı seslendirmiştir. Tuna, şiir ve şarkı sözü yazmaya devam ediyor.

1975 yazdığı şakı sözleri için Erol Sayan’a gitti. Onun önerileriyle yeni şarkı sözleri yazdı. Daha sonra Fethi Karamahmutoğlu’ndan güfte dersleri aldı. Hece ve zengin kafiyeleri öğrendi. Fethi Hoca “Sen bende ki her şeysin” güftesini besteledi bu ilk bestelenmiş güftesiydi.

1977 yılında, aşık olup kendisi için, “Bana Herşey Seni Hatırlatıyor” gibi birçok şiir yazdığı Tv sunucusu Pınar Kalyoncuoğlu ile evlendi, çiftin Tuna Can adlı bir oğulları var.

 

Kitapları:

 

Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda (Şiirler ve şarkı sözleri, 2002), Bir Büyük Aşkın Olsun (2015),

 

Albümleri:

 

Aşkın'ın Şarkıları.

 

Ünlü Şarkı Sözleri:

 

Kutupta Yaz Gibi, Sen Sevgini Bana Sakla (ZEKİ MÜREN)

Bana Herşey Seni Hatırlatıyor, Yaşayan Cansın (MUAZZEZ ABACI)

Fırtınalar, Karayağızın, Sırnaşık Sevgilim (EBRU GÜNDEŞ)

Narin Yarim, Dura Dura, Ya Hey (EMRAH)

Üzülme, Yaralıyım (FERDA ANIL YARKIN)

Rüyalarda Buluşuruz, Dedikodu, Şarkılar da Senden Yana (SİBEL CAN)

Öptüm Yanaklarından, Bir Sen Bir de Ben, İşte Bu Deli Eder (BÜLENT ERSOY)

Dün Gece Aklımda Yine Sen Vardın (MUAZZEZ ERSOY)

Sensiz Kutladım, Resmini Öptüm de Yattım, Kabul Edemem (CENGİZ KURTOĞLU)

 

KAYNAKÇA: 1500 tane şarkı sözü var ama bir tane ferrarisi yok (yeniasir.com.tr,18.08.2013), Aşkın Tuna... `Aşk` Şarkılarının Ünlü Söz Yazarı `Aşk` Tüyolarını Bir Kitapta Topladı! (magazinkolik.com, 08.03.2015), Söz Yazarı Aşkın Tuna ve Müzisyen Aydın Sarman CRI TÜRK'te (CRI TÜRK (8 Aralık 2017), Aşkın Tuna Haberleri – Aşkın Tuna Kimdir?  (askintuna.com.tr, eksisozluk.com,  musikiklavuzu.net,  izlesene.com, haberler.com,  karnaval.com, besteciler.com, 22 Haziran 2019).

BANA HER ŞEY SENİ HATIRLATIYOR

BANA HER ŞEY SENİ HATIRLATIYOR

 

Aşkın TUNA

 

Hatıralar sarmış dört bir yanımı

Baktığım her yerde izin duruyor

Ben seni düşünmek istemesem de

Bana her şey seni hatırlatıyor

 

Beraber yürüdük biz bu yollarda

Beraber ıslandık yağan yağmurda

Şimdi dinlediğim tüm şarkılarda

Bana her şey seni hatırlatıyor

 

Gökyüzünde güneş o gözlerini

Çatlayan topraklar bu hasretini

Yakılan her ateş bitmez sevgini

Bana her şey seni hatırlatıyor

 

BİR GÜNEŞE BİR DE SANA BAKAMAM

BİR GÜNEŞE BİR DE SANA BAKAMAM

 

Aşkın TUNA

 

Bir güneşe bir de sana bakamam

Bir ateşi bir elini tutamam

Bir nefessiz bir de sensiz kalamam

Çöllerde su gibi özledim seni

Kutupta yaz gibi özledim seni

 

Susmuş dudakların hiç sesin gelmez

Uzakta durursun gurbetin bitmez

Karanlık sulara hayalin düşmez

Çöllerde su gibi özledim seni

Kutupta yaz gibi özledim seni

Aşkın Tuna... `AŞK` ŞARKILARININ ÜNLÜ SÖZ YAZARI `AŞK` TÜYOLARINI BİR KİTAPTA TOPLADI!

Aşkın Tuna... `AŞK` ŞARKILARININ ÜNLÜ SÖZ YAZARI `AŞK` TÜYOLARINI BİR KİTAPTA TOPLADI!

 

Türk müzik sektörüne damga vuran 1500`e yakın şarkıda söz yazarı kimliği ile imzası bulunan Aşkın Tuna?`ın ikinci kitabı `Bir Büyük Aşkın Olsun` raflardaki yerini aldı.

'Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda’ isimli ilk kitabında şiirlerine ve şarkı sözlerine yer veren Tuna, bu defa aşk üzerine bir kişisel gelişim kitabı hazırladı.

 

AŞK’IN KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI...

 

37 yıllık sanat yaşamı boyunca yalnızca aşk şarkıları yazan söz yazarı Aşkın Tuna, aşka dair tecrübelerini ?Bir Büyük Aşkın Olsun? isimli kitabında anlattı. Türk Sanat Müziğinden, popüler müziğe; taverna müziğinden, özgün müziğe uzanan geniş bir yelpazede ürettiği eserlerin büyük bölümünün yaşanmışlıklardan izler taşıdığının altını çizen usta şair, bu kitabı yazma nedenini şu cümlelerle açıklıyor:

?Aşk, öğretilebilen bir şey değildir, ancak yaşanarak öğrenilir. Bu kitabı hazırlamaktaki tek amacım yalnızca kendinizle yüzleşmenizi sağlamak! Aşk sınavında, aşk yarışında ve aşk savaşında kendinizle baş başa kalarak en doğru sonuca varabilmeniz için küçük bir ışık tutmak yolunuza??

Aşkın Tuna, ?Âşık olduğumuzu nasıl anlarız??, ?Ego, aşk hayatını nasıl etkiler??, ?Aşk kaç kez yaşanır??, ?Mutlu aşk var mıdır??, ?Aşkın ömrü ne kadardır?? gibi aşka dair pek çok sorunun cevabına yer verdiği kitabında ayrıca ?Aşkın ömrünü uzatan tüyolar?ı da paylaşıyor.

Ünlü söz yazarının sözlerini yazdığı ve Ebru Gündeş, Muazzez Abacı, Seden Gürel gibi birbirinden ünlü isimlerin seslendirdiği ve hala cover versiyonlarının yapıldığı ?Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda?, ?Kutupta Yaz Gibi?, ?Fırtınalar?, ?Rüyalarda Buluşuruz?, ?Devlerin Aşkı? ve daha birçok şarkısına ilham veren gerçek hikâyeler, hiçbir yerde yayımlanmamış yepyeni aşk şiirlerinden oluşuyor.

 

ÜNLÜ İSİMLERDEN AŞKIN TARİFİ...

 

Ömür Gedik, Ayşe Özyılmazel, Mehmet Akbay, Aşkım Kapışmak, Zeynep Talu, Hulusi Özderici gibi kendi alanında ünlü gazeteci, yazar ve yöneticiler bu kitapta kendi aşk tariflerini yazdılar. Konuk yazar olarak bulundukları 'Bir Büyük Aşkın Olsun? kitabında aşkı anlattılar.

Aşkın Tuna?nın düz yazıda da şarkı sözü ve şiirdeki gibi usta bir kalem olduğunu kanıtladığı ?Bir Büyük Aşkın Olsun? samimi ve akıcı dili sayesinde bir solukta okunuyor. Kitap, dillerden düşmeyen 1500 aşk şarkısının yazılmasına vesile olan büyük aşklar yaşamış söz yazarının kaleminden ve yüreğinden dökülen tecrübelerin paylaşımı sayesinde ise genç âşıklar için bir ?başucu kitabı? olacak değerde!

KAYNAK: Aşkın Tuna... `Aşk` Şarkılarının Ünlü Söz Yazarı `Aşk` Tüyolarını Bir Kitapta Topladı! (magazinkolik.com, 08.03.2015).

 

 

Yazar: magazinkolik.com

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör