Vecdi Yarman

Şair

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Şair. 1910, Osmaniye doğumlu. İlk, orta ve liseyi öğrenimini değişik yerlerde yaptı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Bir süre köy öğretmenliği, ardından nahiye müdürlüğü yaptı. Askerlik görevinden sonra emekli oluncaya kadar yurdun birçok il ve ilçesinde Cumhuriyet savcılıkları dahil adliyenin her kademesinde Sulh Hukuk, Sulh Ceza, Asliye Ceza ve Ağır Ceza mahkemelerinde hakim ve noter olarak uzun yıllar çalıştı. Devlet görevinden emekli olduktan sonra İstanbul Barosuna bağlı olarak uzun yıllar avukatlık yaptı. İstanbul Barosu yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Avukatlık yaptığı yıllarda Nâzım Hikmet’in İstanbul Paşakapısı Cezaevine getirilişi nedeniyle girdiği açlık grevinin on birinci gününde şairin eyleminden vazgeçmesi için otuz avukat arkadaşıyla birlikte hareket etti. Demokrat Parti döneminde Mehmet Ali Bayar ile halkı isyana teşvik suçundan tutuklandı, yargılanarak aklandı.

Anadolu Üniversitesinde “Atatürk İlkeleri ve Türk Devrim Tarihi” dersleri verdi. Uluslararası ve ulusal birçok seminer ve panele katılarak bildiriler sundu, konferanslar verdi. Kur’an-ı Kerim’in mealini hazırlayarak içerdiği konulara göre alfabetik bir düzen içinde sıraladı. Ahlâk başlığı altında hazırladığı üç kitabı ve Kur’an meali henüz basılmadı. Orman sorununu işlediği Cehenneme Çevrilen Cennet adlı senaryosuna Orman Genel Müdürlüğünce parasal ödül verildi. Ancak yayın hakları Bakanlığa ait olduğundan kitap olarak yayımlanamadı.

İki yıl süre ile Şiirler adlı bir dergi çıkardı. Yazıları ve şiirleri ayrıca Meydan ve Çağrı dergilerinde yer aldı.1981 yılında Yugoslavya’nın (sonradan Makedonya) Struga kentinde yapılan Uluslararası Şiir Toplantısına Türkiye’yi temsilen gönderildi. Buradaki yarışmada Fetih Yiğitleri adlı şiiriyle birinci seçilerek Altın Çelenk ödülüne layık görüldü.

ESERLERİ (Şiir):

Yılbaşı (1953), Hattaboğlu Ömer, Tebrizli Şems, Atatürk, Karacaoğlan’dan Seçmeler.

KAYNAK: Veysel Gültaş / Kadı Burhaneddin’den Günümüze Hukukçu Şairler Antolojisi (2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör