Rümeysa Kadak

STK Yöneticisi, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü

STK Yöneticisi, Siyasetçi, XXVII. Dönem İstanbul Milletvekili. 1996, Şişli / İstanbul doğumlu. Baba adı Erkan, Gülsüm. Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünü bitirdi. 2016’da Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcılığı yaptı. Dünya şampiyonlarının katıldığı münazara turnuvalarında koordinatör olarak görev aldı. Başkanlığını yaptığı Meridyen Münazara Kulübü, ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazanırken AK Parti Sivil Toplum Farkındalık Ödüllerinde Yılın Eğitim Projesi Ödülüne layık görüldü.

KADEM, Meridyen Derneği, Organize Deliler, Okçular Vakfı, Gea Arama Kurtarma Derneği, Münazara ve Hitabet Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarında aktif görev alarak ulusal ve uluslararası projeler üretti. Medya ve eğitim alanlarında 4 farklı stajla eğitim hayatını tamamladı.

21 Mayıs 2017’de AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresinde MKYK Üyeliğine seçildi. Hâlen AK PARTİ Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığında Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin en genç milletvekilidir.

Rümeysa Kadak, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden XXVII. Dönem İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Başkanlık Divanı Kâtip Üyesidir. Kadak, temel düzeyde Fransızca ve Korece, çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

KAYNAK: 27. Yasama Dönemi Milletvekilleri (tbmm.gov.tr, 24.04.2020), Rümeysa Kadak - Milletvekili Adayları (sabah.com.tr, 24 Haziran 2018), Ak Parti Milletvekili Rümeysa Kadak kimdir, kaç yaşında? (hurriyet.com.tr, 25 Haziran 2018), Rümeysa Kadak kimdir? (yenisafak.com, 22 Ekim 2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör