Osman Kavala

STK Yöneticisi, İş Adamı

Eğitim
Manchester Üniversitesi Ekonomi Bölümü

İş adamı, STK yöneticisi. 1957, Paris doğumlu. İstanbul Robert Lisesi’ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. Babası Mehmet Kavala’nın 1982 yılında vefat etmesinin ardından, Kavala Grubu’nda yönetici olarak çalışmaya başlayan Osman Kavala, Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Osman Kavala, 19 Ekim 2017 günü Gaziantep dönüşü İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Gaziantep'ten uçakla İstanbul'a dönen iş adamı Kavala'ya, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Atatürk Havalimanı'nda gözaltı işlemi yapıldı. Kavala grubunda yönetici olarak çalışan Osman Kavala, babası Mehmet Kavala'nın vefatından sonra yönetici olmuş ve çeşitli toplumsal kuruluşlarda yönetim kurulu üyeliği yapmıştı.

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin gözaltına alınan Osman Kavala, 1 Kasım 2017 günü  ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'' suçlarından tutuklandı.

Gazete haberlerinde “Kavala’nın 'toplum yararına ve sosyal misyon ifa ediyor' görüntüsüyle fonladığı onlarca dernek ve vakfın, PKK, DEAŞ, FETÖ, DHKP-C ile doğrudan temasları oldu. Türkiye’de faaliyet yürüten TESEV, Açık Toplum ve PODEM gibi üst çatı organizasyonlarını kullanarak oluşturulan faaliyet ağı, Berghof Foundation, Chrest Foundation, Horizon 2020, Raoul Wollenberg İnstitute Of Human Rights ve Hollanda Kraliyet ailesi gibi bir çok dış yapı tarafından tarafından destekleniyor. Türkiye’nin Soros’u olarak nitelendirilen Kavala’nın Gezi ve Hendek provokasyonlarının da kilit ismi olduğu iddia ediliyor.” şeklinde iddia ve görüşler yer aldı.

Medyada kendisiyle ilgi haberlerde ‘Kızıl Soros’ lakabıyla gündeme gelen, İletişim yayınlarının kurucularından olan Kavala; TESEV yönetim kurulu üyeliği, Açık Toplum Enstitüsü'nde danışma kurulu üyeliği ile Helsinki Yurttaşlar Derneği üyeliği yapıyor.

Tutuklanmasının ardından Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri Twitter’dan paylaştığı mesajda “Osman Kavala’nın İstanbul’da gözaltına alınması çok rahatsız edici. Avrupa Parlamentosu’nda serbest bırakılması için acil çağrı başlatılmasını teklif edeceğim” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise “Türkiye’de endişe verici verici bir eğilim var” diyerek Kavala’yı savunmuştu. Fransa Dışişleri Bakanlığı ise Kavala’nın gözaltına alınmasını “kaygı verici” olarak değerlendirmişti. Bakanlık Sözcüsü, gelişmeleri yakından takip edeceklerini de vurgulamıştı.

19 Şubat 2020'de Gezi davasından beraat etti ancak aynı gün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir soruşturmadan tekrar gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgulamasının ardından tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen Osman Kavala tutuklandı.

KAYNAK: Osman Kavala kimdir? (sozcu.com.tr, 10.10.2017), Osman Kavala tutuklandı! Osman Kavala kimdir? (yenisafak.com.tr, 01.11.2017),Son dakika haberi: Osman Kavala Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi (hürriyet.com.tr, 19.02.2020), Osman Kavala tutuklandı! (cumhuriyet.com.tr, 19.02.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör