Özcan Purçu

STK Yöneticisi, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü

Serbest Meslek Sahibi; STK Yöneticisi, Siyasetçi,  XXV. XXVI. ve XXVII. Dönem İzmir Milletvekili. 6 Mayıs 1977, Söke / Aydın doğumlu. Baba adı Selami, anne adı Ünzüle. Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi.

 İzmir’de ilk Roman derneği olarak “İzmir Roman Kültürü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği”nin kuruculuğu ve başkanlığı görevini üstlendi. Avrupa Konseyi tarafından kurulan Avrupa Roman ve Göçebeler Forumuna Türkiye Romanları temsilcisi olarak seçildi. İzmir’de kurulan ve ilk Roman Federasyonu olan “Anadolu Roman Dernekleri Federasyonuma başkanlık etti. Uluslararası Roman Birliği Türkiye Parlamenteri olarak görev yaptı. Birçok uluslararası projede yer aldı, AB projelerinin yönetimi görevini üstlendi.

Avusturya, Slovenya, İtalya, Fransa, Almanya gibi çok sayıda ülkede Romanlarla ilgili çalışmalar yürüttü. 60 Roman Derneği ve 4 Roman Federasyonu bulunan Türkiye Roman Hakları Forumunun Kurucu Üyesidir. Akdeniz Çocuk Sanat Atölyesi ve Etüt Evi Projesi başta olmak üzere Türkiye’nin her bölgesinde Romanlarla ilgili etüt merkezleri, kadın ve çocuk merkezleri kurulması için çalıştı.

Özcan Purçu, 7 Haziran – 1 Kasım 2015 ve 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden XXV. XXVI. ve XXVII. Dönem İzmir Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. 26. Dönemde TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği yaptı. Dilekçe Komisyonu Üyesidir.

İyi düzeyde Romanca bilen Purçu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

KAYNAK: CHP İzmir Milletvekili Adayı Özcan Purçu kimdir? (sozcu.com.tr, 7 Nisan 2015), Özcan Purçu kimdir? (posta.com.tr, 25 Nisan 2018), 27. Yasama Dönemi Milletvekilleri (tbmm.gov.tr, 24.04.2020), Özcan Purçu Kimdir (timeturk.com, 24.04.2020), Özcan Purçu kimdir? (yeniakit.com.tr, 24.04.2020), Özcan Purçu Haberleri (chp.org.tr, 24.04.2020), Özcan Purçu (eksisozluk.com, 24.04.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör