Hakkı Saruhan Oluç

Makina Mühendisi, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Makina Mühendisliği Bölümü

Makina Mühendisi; Siyasetçi, XXV ve XXVII. Dönem İstanbul Milletvekili. 1958, İstanbul doğumlu. Baba adı Mehmet, anne adı Ayşe Gülseren. Almanya Ren Westfalya Aachen Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Uzun yıllar yayıncılık faaliyeti sürdürdü. Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi ile iktisat Dergisi yayın kurullarında çalıştı. Çeşitli gazetelerde ve basın yayın kuruluşlarında editörlük, köşe yazarlığı, yayın yönetmenliği ve siyasi yorumculuk yaptı. Kurucularından olduğu Özgürlük ve Dayanışma Partisinde uzun yıllar Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 

Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile Yeşiller Sol Gelecek Partisi kurucuları arasında yer aldı. 2007 ve 2011 seçimlerinde “Demokrasi Özgürlük ve Emek Bloku” çalışmalarında, daha sonra Halkların Demokratik Kongresi ve Halkların Demokratik Partisinin kuruluşunda yer alarak 2013 yılından bu yana Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı.

Hakkı Saruhan Oluç, 7 Haziran 2015 ve 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden XXV ve XXVII. Dönem İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. HDP STK ve Siyasi Partilerle ilişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve HDP Parti Sözcüsü olarak görev yapmaktadır. Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilen Oluç, evlidir.

KAYNAK: Hakkı Saruhan Oluç (haberturk.com, 24 Haziran 2018), Hakkı Saruhan Oluç - Milletvekili Adayları (takvim.com.tr, 24 Haziran 2018), 27. Yasama Dönemi Milletvekilleri (tbmm.gov.tr, 24.04.2020), İlk İmza Sahibi Olduğu Meclis Araştırma Önergeleri (tbmm.gov.tr, 24.04.2020), Hakkı Saruhan Oluç kimdir? (yeniakit.com.tr, 24.04.2020), Hakkı Saruhan Oluç(haberler.com, 24.04.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör