Hasan Basri Bozkurt

Sanayici, Makina Mühendisi, İş İnsanı

Doğum
Ölüm
21 Kasım, 2018
Eğitim
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü

Makine mühendisi, iş adamı, sanayici, Hidromek'in kurucusu (D. 1947, Erzincan’ın Kemaliye İlçesi, Başpınar Beldesi – Ö. 21 Kasım 2018, Ankara).  İlköğretimini Erzincan'da tamamlamış ardından Ankara'da Endüstri Meslek Lisesi Makine Bölümünü bitirmiştir. Uzun yıllar Avrupa İş Makineleri pazarında yer alan Bozkurt, traktörden iş makinaları üreterek işe başladı. Hasan Basri Bozkurt, Hidromek Yönetim Kurulu Başkanı olarak 50 ülkeye ihracat yapmıştır.

1965 yılında Karayollarına işçi olarak girdi ve çalıştığı dönemde Karayolları bursu ile Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Lisansüstü eğitimini de tamamladıktan sonra Karayolları'na mühendis olarak girdi. 1974'de Kıbrıs'a Barış Harekatı nedeniyle Amerika'nın Türkiye'ye ambargo uygulaması sonucu Karayollarının iş makineleri yedek parçasız kalmış. O dönemde Karayollarının atölyelerinde parçaları geliştirmeye başlayarak sorunu çözmede önemli katkıları olmuş. 1977 yılında kurduğu Hidromek'in ürünlerini yaklaşık 15 yan sanayi şirketi kullanmaktadır.

 

En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu Arasındaydı

 

İstanbul Sanayi Odası'nın ''Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'' bünyesinde 184'üncü sıraya kadar çıkan şirketi son dönemde kriz nedeni ile 200'ün altına indi. İş adamı Bozkurt, 21 Kasım Çarşamba günü henüz 71 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Bozkurt’un cenazesi, 23 Kasım 2018 Cuma günü, Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınan öğle namazı sonrası Karşıkaya Mezarlığında toprağa verildi. Hasan Basri Bozkurt, evli ve iki çocuk babasıydı.

 

Eğitime Büyük Önem Verdi

 

Eğitime büyük önem veren Hasan Basri Bozkurt, özellikle okul-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi ve sanayinin ihtiyaç duyduğu “Kalifiye” eleman yetiştirilmesi amacıyla orta ve yüksek eğitim kurumlarıyla çeşitli iş birliklerini hayata geçirdi. Ankara Sanayi Odası ile yürütülen “Okul Sanayi Eğitim Programı (OSEP)”nın kurulmasında ve Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki “ASO Teknik Koleji”nin yapılmasında aktif rol üstlendi. Çankaya Üniversitesi ile iş makineleri alanında bilgi birikimi olan mühendislerin yetişmesini sağlamak, üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek amacıyla imzalanan protokol de yine kendi imzasını taşımaktadır.

KAYNAK: Ünlü sanayici Hasan Basri Bozkurt hayatını kaybetti (hürriyet.com.tr, 22.11.2018), Hayatını Kaybeden İş Adamı Hasan Basri Bozkurt Kimdir? (haberler.com, 22.11.2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör