MEHMET BALAMAN

Müzisyen, Türk Halk Müziği Sanatçısı, Söz Yazarı, Besteci. 1975 yılında Malatya’nın Merkez Melekbaba Mahallesinde doğdu. 6 kardeşin en küçükleri olan Balaman, İlkokul ve Lise öğrenimini Malatya’da tamamladı. Bir süre, erkek kuaförlüğü yaptı. Ancak sanatçılık yönü ağır basınca, kuaförlüğü bıraktı. 1987 yılında, Malatya musiki cemiyetinde Halk oyunları T.H.M. nota ve şan dersleri aldı ve amatörce sahne çalışmaları yapmaya başladı.

1990 yılında, “Sen Gittin mi Suna Boylum” isimli ilk Albüm çalışmasını yaptı ve bu türküyle şöhretinin temelini atmış oldu. Daha sonra “Sürünesin” ismini verdiği ikinci albümünü çıkaran Sanatçı, Türkiye genelinde ismini duyurdu.

1995 – 1997 yılları arasında vatani görevini yerine getirdi. Askerlik dönüşü, Malatya’da 3 yıl çalışmalarını sürdürdü. 2000 yılında İstanbul’a yerleşti. Yurt içi ve yurt dışında birçok konserler veren Balaman, TRT televizyonunda çeşitli programlar yaparak hayranlarının gönlüne taht kurdu.

Bu güne kadar Türk Halk Müziğinin ustaları ile çalışmalarını sürdüren Balaman, 2012 yılında kendi derlediği “Senden Soğudum” türküsü 2012 yılının hit parçası oldu. Paparazi ve Magazin sayfalarında özel hayatı ile gündeme gelmek istemeyen Sanatçı, başta bağlama olmak üzere 17 çeşit enstrüman çalmaktadır.

Anadolu’da albümleri yok satan Mehmet Balaman, Bir anda Kaset firmalarının en çok aranan sanatçısı oldu. Peşpeşe altı albüm daha yapan sanatçının şu ana kadar piyasaya sekiz albümü bulunmaktadır.

Çoğunluğu kendi bestelerinden ve geleneksel türkülerimizden oluşan “Çağdaş Halk Müziği” formundaki bu albümleri oldukça ilgi gördü. Okuduğu uzun havalarda geleneksel türkülerin otantik tadları, işlenirken, lezzetinden bir şey yitirmeden, T. Halk Müziğinde bir marka oldu.

Mehmet Balaman’ın başka sanatçılar tarafından okunan Sözü Müziği kendisine ait 200 tane bestesi var.

 

Albümleri:

 

Yar Bir Yana Düştü Ben de Bir Yana

Beyaz Gelinlik / Senin İçin

Senden Soğudum - Öldür de Git

Sen İstemedin - Arguvana Gelemem

Gelin

 

Popüler Türküleri:

 

Beyaz Gelinlik

Ayrılığın Vakti miydi?

Olmaz Olsun

Geç Olur

Şiro Çayı

Gelsene

Nerdesin?

Sema

Kayanın Dibinde

Malatya’da

 

KAYNAKÇA: Mehmet Balaman  (eksisozluk.com, 26 Eylül 2004), Halk Müziği Sanatçısı Mehmet Balaman Kimdir? (giyor.com, 25 Eylül 2018), Mehmet Balaman nereli? (mynet.com, 21.08.2019), Mehmet Balaban Haberleri (haberler.com, 21.08.2019), Mehmet Balaman Kimdir? Mehmet Balaman haberleri (hurriyet.com.tr, 21.08.2019), Mehmet Balaman Resmi Fun Sayfası (tr-tr.facebook.com, 21.08.2019), Mehmet Balaman, Üç Ayda Dört Klip Çekti (arguvanradyosu.com, 21.08.2019), Mehmet Balaman albümleri, şarkıları (izlesene.com, muzikdinle.com.tr,21.08.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör