Cevdet Bağca

Besteci, Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı, Şarkı Sözü Yazarı

Doğum
Eğitim
Gazi Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği

Türk Halk Müziği Sanatçısı, Besteci, Şarkı Sözü Yazarı. 1965 yılında Iğdır'ın Melekli kasabasında doğdu. Ailesi Turgutlu'ya göç ettikten sonra yıllarca işçilik yaptı, öte yandan anne ve babasının da gayretiyle öğrenimine devam etti. Üniversite yıllarına kadar Turgutlu'da yaşadı. Politik gerekçelerle yarım kalan birkaç üniversite yaşantısından sonra Gazi Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği'ni bitirdi. 1989'da öğretmenliğe başladı. O tarihten beri öğretmenliğe devam etmektedir. Bununla birlikte 23 yıldır profesyonel anlamda söz yazarlığı ve bestecilik yapmaktadır.

Edip Akbayram, Yavuz Bingöl, Hüseyin Turan, Grup Sentez, Yeninur Ada, Metin Yılmaz, Yol Arkadaşları, Alişan, Güler Işık, Nurettin Güleç, Nurdan İpek, Deniz Erdoğan, Bağdagül, Recep Ergül, Umuda Ezgi Grubu ve birçok sanatçılarla çalıştı. Ayrıca film müzikleri ve belgesel çalışmaları yaptı.

İlk albümü olan Simurg'u 2000 yılında yaptı. Bu başarılı albümü dört albüm daha izledi. Yurtiçi ve yurtdışında devamlı konserler vermektedir.

 

Albümleri:

 

Simurg, (2000)

Emanet, (2005)

Mayna, (2007)

Nuda, (2012)

Haymatlos, (2015)

 

Popüler Şarkıları:

 

Göç

Al Ömrümü

Bilesin

Ben Seni Yasaklarda Sevdim

Kırgın

Söyleyemedim

Yaralıyım

Anlasana

Yokluğun Ölüm

Verem Olsam

 

KAYNAKÇA: Cevdet Bağca Kimdir? (Resmi Web Sitesi: cevdetbagca.blogspot.com, sabah.com.tr, biyografi.kurtcebilgi.com, haberler.com, radyoozgun.org, izlesene.com, 16.05.2019), Cevdet Bağca Albümleri (sabah.com.tr, 16.05.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör