Cihan Barış Budak

Şair

Doğum

Şair.  1996, Mersin doğumlu. Edebiyata okul gazetelerine yazılar yazarak başladı, daha sonraları, Türkçe öğretmeninin okuduğu hoşuna gitmeye başladı ve bunun etkisiyle o da şiir yazmaya yöneldi. Çeşitli dergilerde şiirleri yayımlanmaya başladı. İlk gençlik şiirlerini 2011 yılında “Yitik Düşlerin Ardından” adlı kitabında topladı. Onun ardından aynı yıl ikinci şiir kitabı “Sesim Boğuluyor Denizlerde” yayımlandı.

Cihan Barış Budak, Türkiye’de toplumcu gerçekçi şiirin en genç temsilcilerinden biri olarak tanındı. Şiir anlayışını “Dünyada soluk alıp veren herkes benim için bir imgedir. Onların ezilmeleri, baskı altında kalmaları ve sömürülmeleri apayrı bir şiirdir. Zaten ben bunlardan çıkarttığım derslerle, hissettiklerimle şiir yazmaya çalışıyorum.” Diyerek özetlemiştir. İşlediği bireysel konularla denk olarak toplumsal konulara da duyarlılıkla değindi. Hem sevgiliye özlem hem de haksız yere acı çektirilen onca insanın yüreğini yüreğinin yanına koyarak yazdı. Yani bir yandan sevgilinin sımsıcak elleri, diğer yandan da henüz on yedi yaşındayken idam edilenlerin soluğunu, gözlerindeki acı ışıltıyı hissettirdi..

Cihan Barış Budak daha on dört yaşındayken, 13 - 17 Ekim 2010 günleri Bulgaristan’da yapılan “Balkan Ülkeleri Genç Şairler Festivali”nde Türkiye’yi temsil etti.

 “Cihan Barış Budak'ın bildiğim; yaşı, yetişme koşulları vb. pek çok faktör göz önüne alındığında, onun sezgileriyle, zekâsıyla ve edebiyata olan büyük tutkusuyla yaşıtlarına kıyasla çok ‘özel’ bir genç olduğudur. Ona yazıyla serüveninde başarılar diliyorum…” (Yılmaz Odabaşı)

ESERLERİ (Şiir):

Yitik Düşlerin Ardından (İzmir, 2011), “Sesim Boğuluyor Denizlerde (İzmir, 2012).

KAYNAK: Ali Osman Abalı / Cihan Barış Abalı (www.mersinyasam.com, 16 Mart 2011).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör