Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı, STK Yöneticisi, Bakan, Tıp Doktoru, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
Diğer İsimler
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Tıp doktoru, şimdiki Sağlık Bakanı, Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı'nın (TESA) Kurucu Başkanı, Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesinin kurucu sahibi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Sağlık Bakanı. 

1965'te Konya'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğduğu kentte, liseyi Bursa Erkek Lisesi'nde bitiren Koca, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 1988'de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı.

İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda tamamlayarak 1995'te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan Koca, çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulundu.

Başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma (TESA) Vakfı tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüten Koca'nın, Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunuyor.

Koca, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcılığını, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneğinin Başkanlığını ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlığını yürütüyor.    

09.07.2018 günü yeni kabinenin Sağlık Bakanı olarak göreve başlayan Fahrettin Koca İngilizce biliyor, evli ve dört çocuk babası.

KAYNAKÇA: Yeni kabinenin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir? (ntv.com.tr,  09.07.2018),  Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı  (hürriyet.com.tr,  09.07.2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör