Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı, STK Yöneticisi, Bakan, Tıp Doktoru, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
Diğer İsimler
Yeni Sağlık Bakanı

Tıp doktoru, Yeni Sağlık Bakanı, Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı'nın' (TESA) Kurucu Başkanı, Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesinin kurucu sahibi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Sağlık Bakanı.

2 Ocak 1965’te Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğduğu kentte, liseyi Bursa Erkek Lisesi'nde bitiren Koca, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 1988'de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı.

İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda tamamlayarak 1995'te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan Koca, çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulundu.

Koca, kurduğu ve başkanlığını yürüttüğü sağlık kurumlarında Türkiye'nin sağlıkta dönüşüm politikaları doğrultusunda önemli atılımlar gerçekleştirdi.

Başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma (TESA) Vakfı tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesinin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüten Koca'nın, Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunuyor.

Koca, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcılığını, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneğinin Başkanlığını ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlığını yürütüyor.    

09.07.2018 günü yeni kabinenin Sağlık Bakanı olarak göreve başlayan Dr. Fahrettin Koca, 28 Mayıs 2023’te yapılan 2. Tur Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra kurulan yeni hükümette yeniden Sağlık Bakanı olarak yer aldı.

Evli ve dört çocuk babası olan Koca’nın Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanıdır.

 

KAYNAKÇA: Yeni kabinenin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir? (ntv.com.tr,  09.07.2018),  Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı  (hürriyet.com.tr,  09.07.2018), Cumhurbaşkanlığı Kabinesi (tccb.gov.tr, 06.06.2023), Bakan Fahrettin Koca (saglik.gov.tr, 06.06.2023).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör