Mehmet Muharrem Kasapoğlu

Gençlik ve Spor Bakanı, Kamu Yöneticisi, İktisatçı, Devlet Adamı

Doğum
Eğitim
Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü
Diğer İsimler
Mehmet Kasapoğlu. Mehmet M. KASAPOĞLU

İktisatçı, kamu yöneticisi, devlet adamı, bakan, Spor Toto Teşkilatı eski Başkanı,  Cumhurbaşkanı hükumet sisteminin ilk Gençlik ve Spor Bakanı. 1976 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Medyada kısa adıyla Mehmet Kasapoğlu olarak da yer almaktadır. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde eğitim görmüştür. Sonrasında aynı üniversitenin mahalli idareler ve yerinden yönetim programında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Eğitimine yurt dışında devam eden Kasapoğlu, ABD'deki Florida State Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde yönetim organizasyonu alanında araştırmacı, uzman ve proje koordinatörü olarak bir süre faaliyet göstermiştir. Aynı zamanda Palm Beach Atlantic Üniversitesi'nde işletme yüksek lisansı eğitimi almıştır. Doktora eğitimini İstanbul Üniversitesi'nden alan Kasapoğlu, yerel istihdam konusunda bir tez hazırlamıştır.

Yoğun eğitim faaliyetlerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak çalışan Kasapoğlu, uluslararası ticaret alanında özel sektörde faaliyet göstermiştir. 2009 yılında Başbakanlık Müşavirliği'ne atanınca çeşitli bakanlıklarda görev almıştır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda görevler alan Mehmet Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı hükumet sisteminin ilk Gençlik ve Spor Bakanı olmuştur. 

Son olarak Spor Toto Teşkilat Başkanlığı görevini yürüten Kasapoğlu, sporun tabana yayılması amacıyla çok sayıda tesisin kazandırılmasına katkıda bulunmuş ve gençlik, eğitim ve spor faaliyetlerinin finansmanı ile sportif istihdamın artırılması konularında birçok icraata imza atmıştır. Aynı zamanda Spor Genel Müdürlüğü'nde "Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu" üyesi olarak faaliyet göstermiştir.

09.07.2018 günü Gençlik ve Spor Bakanı olarak göreve başlayan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İngilizce ve Arapça biliyor, evli ve bir çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu kimdir? (haber7.com, 10.07.2018), Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı  (hürriyet.com.tr,  09.07.2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör