Ömer Bolat

STK Yöneticisi, İktisatçı, Siyasetçi

Doğum
30 Ağustos, 1963
Eğitim
Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bölümü
Burç

İktisatçı, STK yöneticisi, MÜSİAD eski başkanlarından, siyasetçi. 30 Ağustos 1963 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve Ticaret Lisesi tahsilini İstanbul'da yaptı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bölümü'nden 1984 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Avrupa entegrasyonu alanında Hollanda-Amsterdam Üniversitesi Avrupa Enstitüsü'nde tamamladı. Ayrıca Almanya Kiel Üniversitesi Dünya Ekonomisi Enstitüsü'nün yüksek lisans düzeyindeki uluslararası ekonomi ve işletme programından mezun oldu.

Yurda dönüşünde Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü'nden Avrupa Para Sistemi'' konusundaki teziyle doktora diplomasını 30 Ocak 1989'da aldı. Askerlik görevini 1989 yılı içinde Gölcük'te yaptı.

İktisadi Kalkınma Vakfı'nda (İKV) 1981-1993 yılları arasında uzman araştırmacı olarak çalışmasını müteakiben, 1993 yılında MÜSİAD Genel Sekreterliği görevine başladı. MÜSİAD Yönetim Kurulu'ndaki 15 yıllık görev süresi içinde 7 yıl Genel Sekreter, 4 yıl Genel Başkan Yardımcısı ve Nisan 2004 2008 yılları arasında 4 yıl da MÜSİAD Genel Başkanı olarak görev yaptı.

19 Nisan 2008 tarihinde yapılan Genel Kurul'da MÜSİAD Genel Başkanlık görevini devrettikten sonra, MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti (YİH) üyeliğine seçildi. Bunun yanında, 2006 2008 yılları arasında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Ak Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı olarak siyasi çalışmalarını sürdüren Doç. Dr. Ömer, Bolat, bu görevinin yanı sıra İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi, Uluslar arası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) Kurucular Kurulu Üyesi, İktisadi Girişim ve İş Ahlâkı Derneği (İGİAD) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Sabahattin Zaim Araştırma Merkezi (SEZAM) İstişare Kurulu Üyesi olarak gönüllü teşekküllerde görev yapmaktadır.

Özel sektörde Mayıs 2000'den bu yana Albayrak Şirketler Grubu'nda Genel Koordinatör olarak iş hayatını sürdürmektedir. Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda seminer, kurs ve sempozyumlara katılmıştır. 30 kadar rapor, kitap ve 110 civarında makalesi ile 2007 yılında Küre Yayınları tarafından Medeniyet İdeali isimli bir kitabı yayınlandı. İngilizce ve Almanca biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.

KAYNAK: Ömer Bolat (akparti.org.tr, 6.12.2015), Genel Başkanlar (musiad.org.tr, erişim 17.09.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör