Fatoş Koçarslan

Türk Sanat Müziği Bestecisi, Şarkı Sözü Yazarı

Eğitim
Sosyal Bilimler

Müzisyen,  şair, söz yazarı. İstanbul / Bakırköy doğumlu. Yüksek öğrenimini Sosyal Bilimler alanında tamamladıktan sonra 1990-2001 yılları arasında muhasebe yardımcısı, muhasebe şefi ve muhasebe müdürü olarak özel şirketlerde görev yaptı. 1995-1996 yılları arasında Özel Yasemin Kumral Spikerlik ve Sunuculuk Okulunu bitirerek, birçok etkinlikte sunuculuk yaptı ve yapmaya devam etmektedir.

Müziğe,1993 yılında Selâmiçeşme “Anadolu Yakası Mûsıkî Sevenler Derneği”nde Necdet Gerginok’tan ud dersleri alarak başladı 2001 yılında Üsküdar Mûsıkî Cemiyetine kaydolarak 3 yıllık eğitimini tamamladı.

Fatoş Koçarslan, beste çalışmalarına 1999 yılında başladı. "Arada Bir Hatırımı Sor Diyorum Sormuyorsun" ve Aylar Geçti, Yıllar Geçti- Hicaz" ilk iki bestesidir.

Uzun zaman ara verdiği beste çalışmalarına, bestekar Turhan Taşan’ın teşviki ile devam ederek, kısa zamanda çok sayıda esere besteci ve söz yazarı olarak imza attı.

65 şiiri günümüz bestecileri tarafından bestelendi.

Alfabetik sıra ile; Alâeddin Pakyüz, Amir Ateş, Asım Külâh, Cahit Deniz, Cengizhan Sönmez, Dr. Dolgun Dalgıçoğlu, Dursun Karaca, Erol Güngör, Ferhat Ersoy, Ferhat Sarmusak, Göktan Ay, Hüseyin İpek, Kemâl Külâh, Nazire Savran, Turhan Taşan, Türker Atik, Zafer Kıralioğlu.

Aldığı Ödüller:

 

2006 yılında Cemâl Safi-Necati Saruhan işbirliği ile düzenlenen "Safi-Saruhan Türk Sanat Müziği Beste Yarışması’nda sözleri de kendisine ait olan "Bir Fırtına Misali" adlı Hicazkâr makamındaki bestesi ile "Birincilik" ödülü,

Yine aynı yarışmada, Hicaz makamında bestelediği "Bilir misen Kara Gözlüm" isimli bestesi ile "Birinci Mansiyon" ödülü (Bir Fırtına Misali- Solist, Nesrin Ersipahi). Yarışma sonrası jüri başkanı Özgen Gürbüz’ün TRT Ankara Radyosu’nda hazırlayıp-sunduğu programa davet edilerek sohbet eşliğinde “Bilir misen Kara Gözlüm” adlı eseri okundu (Solist, TRT Ankara Radyosu ses sanatçısı Hilal Çelebi).

          Finali, 10 Temmuz 2009 tarihinde yapılan ve TRT-4 ekranından naklen yayınlanan, Yozgat Valiliği ve Yozgat Belediyesinin "Onuncu Yozgat Uluslararası Sürmeli Festivali" kapsamında düzenlediği beste yarışmasında söz yazarı olarak "İkincilik" ödülü (Gözümün Gördüğü O Günden Beri -Kürdili Hicazkar- Beste ve solist: Nazire Savran).

Finali, 15 Haziran 2012’de, TRT- 4 ten naklen yayımlanan Amasya 8.Altın Elma TSM Beste Yarışmasında, sözü ve müziği kendisine ait Kürdili Hicazkâr makamında “Yollarımız Ayrıldı” adlı bestesi ile Mansiyon ödülü aldı. (Solist: Alp Aslan).

        Haziran 2015 tarihinde kurulan FA Mİ Musiki ve Sanat Derneği’nde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Koro şefliği görevini üstlendi.     

Tolga ve Tuna Katırcıoğlu adında 2 oğlu olan Fatoş Koçarslan, MESAM üyesidir.

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör